Barszcz Sosnowskiego przywędrował do Polski w latach 50. W jego soku znajdują się związki kumarynowe. Kiedy dostaną się na skórę, a potem zostanie ona naświetlona promieniami słonecznymi, powodują powstawanie piekących bąbli. Te z kolei ciężko się goją i mogą zostawiać blizny.
Roślina może osiągać nawet 4 metry wysokości. Ma rozłożyste liście, a baldachy jego kwiatów nawet 50 cm średnicy. Na dole łodygi znajdują się fioletowe plamki. Co ciekawe, rosną nie tylko na polach i łąkach, ale również na blokowiskach.
Ciężkie poparzenia
Pierwsze objawy poparzenia pojawiają się od 30 minut do dwóch godzin od kontaktu z rośliną. Im jest cieplej, tym mogą być silniejsze! Z początku skóra jest delikatnie zaczerwieniona, później pojawiają się duże pęcherze wypełnione płynem surowiczym. U niektórych mogą pojawić się też wymioty, nudności, a nawet podrażnienie dróg oddechowych!
Gdy już dojdzie do poparzenia, należy jak najszybciej przemyć skórę letnią wodą z mydłem oraz zażyć preparat antyhistaminowy. Trzeba pamiętać o unikaniu słońca. Na gojące się zmiany można nałożyć opatrunek hydrożelowy.