Cis pospolity to niewielki krzew iglasty z owocami, które przyciągają wzrok nie tylko dorosłych, ale i dzieci. To dlatego co roku pediatrzy ostrzegają rodziców, by byli czujni podczas spacerów w parkach czy lasach ze swoimi pociechami.
Roślina jest silnie trująca. Znajdziemy w niej toksyny, które w początkowym stadium zatrucia doprowadzają do biegunek, wymiotów i nudności. Inne objawy zatrucia cisem to senność, drgawki, duszności, a także zawroty głowy. Można również zaobserwować czerwone plamy na skórze.
U pacjentów, którzy zatruli się cisem dochodzi do szybkiego spadku ciśnienia, a praca nerek, serca i układu oddechowego zostaje zaburzona. Trujący krzew wyniszcza te organy, może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i zgonu w skrajnych przypadkach.
Z kolei u kobiet w ciąży cis doprowadza do poronienia. Dzieci, które zatruły się tym krzewem będą miały podobne objawy do dorosłych, ale ich organizm jest znacznie słabszy i konsekwencje zatrucia mogą być poważniejsze.
W przypadku zatrucia cisem niezbędna jest szybka interwencja medyczna. Leczenie polega na płukaniu żołądka i oczyszczeniu organizmu z trucizny. Nie tylko cis wykazuje działanie silnie trujące. Podobnie działa m.in. bieluń dziędzierzawa, żywotnik oraz ligustr pospolity.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.