Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Uważaj na ocet jabłkowy. Jest zdrowy, ale musisz przestrzegać kilku zasad

16

Ocet jabłkowy może bardzo korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Działa przeciwbakteryjnie, obniża poziom glukozy we krwi, a nawet pobudza metabolizm, wspomagając odchudzanie. Dietetycy ostrzegają jednak, że nie wszyscy mogą go stosować, a podczas używania preparatu należy pamiętać o kilku zasadach.

Uważaj na ocet jabłkowy. Jest zdrowy, ale musisz przestrzegać kilku zasad
(Archiwum prywatne)

Ocet jabłkowy – właściwości

Ocet jabłkowy ma pozytywne działanie zwłaszcza u chorych na cukrzycę typu 2 - pomaga m.in. w obniżeniu poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Ze względu na te walory dietetycy często zalecają specyfik również osobom cierpiącym na inne choroby przewlekłe.

Preparat ma słomkowy kolor i lekko mętną konsystencję. Jedna łyżka stołowa octu jabłkowego ma tylko 3 kalorie.

Dietetycy przekonują, że po rozcieńczony ocet jabłkowy warto sięgać przed jedzeniem. Najkorzystniej stosować go regularnie na czczo zaraz po przebudzeniu. Mikstura jest w stanie wspomóc produkcję soków żołądkowych, ułatwiając proces trawienia pokarmów. Wypicie jej przed posiłkiem zapobiega wzdęciom i niestrawności.

Ocet jabłkowy można stosować również bezpośrednio na skórę. Preparat pomaga w walce z trądzikiem, przebarwieniami i łupieżem. Łagodzi poparzenia słoneczne.

Ocet jabłkowy ma dość silny octowo-jabłkowy zapach, dlatego lepiej go nie wdychać. Dla wielu osób specyficzny zapach preparatu może być drażniący, a nawet powodować odruch wymiotny.

Najlepszy sposób to rozcieńczenie octu z wodą - to ułatwia również jego spożycie. Część specjalistów zaleca wyłącznie spożywanie octu jabłkowego z dodatkiem wody ze względu na to, że skoncentrowany preparat może niszczyć szkliwo zębów, a także działa drażniąco na błony śluzowe jamy ustnej.

Ocet jabłkowy najlepiej wypijać po rozcieńczeniu wodą przez słomkę, wtedy unikniemy podrażnienia jamy ustnej. Ważne, żeby przez pół godziny po wypiciu nie myć zębów.

Ocet jabłkowy – przeciwwskazania

Dietetycy ostrzegają, by nie wypijać octu jabłkowego bezpośrednio przed snem. Może to doprowadzić do refluksu i podrażnienia przełyku.

Nie można również przesadzać z ilością spożytego octu jabłkowego. Maksymalna dzienna dawka to dwie łyżki stołowe. W przypadku osób, które dopiero zaczynają stosowanie mikstury, warto przyjmować na początku minimalną dawkę, np. kilka kropli, żeby sprawdzić, jak zareaguje nasz organizm. U części osób preparat może powodować biegunki, bóle brzucha albo uczucie pieczenia w przełyku.

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na przyjmowanie octu jabłkowego. W przypadku pacjentów, którzy mają wrzody żołądka, ten preparat jest absolutnie zakazany. Podobnie jak u osób z zakażeniem Helicobacter pylori. Kwasowa substancja może spowodować nasilenie dolegliwości żołądkowych.

Autor: MAK
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić