Wyniki analizy, które zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym "The American Journal of Clinical Nutrition" potwierdziły, że regularne spożywanie napojów z dodatkiem cukru jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
W dwóch kohortowych badaniach prospektywnych przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu Harvarda uczestniczyło 120 tys. ludzi ze Stanów Zjednoczonych. Po ich zakończeniu badacze doszli do wniosku, że napoje słodzone mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka okrężnicy. Poza tym sięganie po napoje bogate w cukier pogarsza rokowania u pacjentów z nowotworem jelita grubego, a także przyczynia się do zachorowania na raka trzustki i wątroby. Warto wspomnieć, że te schorzenia są bardzo trudne, a czasem niemożliwe do wyleczenia.
Cukier jest substancja, która wykazuje właściwości prozapalne, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo rozwoju chorób spowodowanych zaburzeniem gospodarki węglowodanowej. Nadmiar cukru w diecie może w rezultacie prowadzić do nadwagi, otyłości, próchnicy zębów, cukrzycy typu 2, osteoporozy i stłuszczeniowej choroby wątroby.
Cukru nie da się wyekstrahować z naszej diety. Gdy przychodzili do mnie rodzice moich małych pacjentów i chwalili się, że ich dzieci nie znają słodkiego smaku i nie poznają go nigdy, to myślałam sobie, że to już pierwsza nieścisłość. Słodki smak mają wody płodowe, więc my znamy słodycz od czasów prenatalnych i kochamy go. Lubimy i znamy cukry proste od samego początku- powiedziała w rozmowie z WP abcZdrowie znana polska eksperta żywieniowa Agnieszka Piskała-Topczewska.
Dietetyczka dodała, że cukier jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu czy mięśni. Oczywiście cukry proste należy dostarczać do organizmu w rozsądnych ilościach i powinny pochodzić z odpowiednich źródeł. Zdecydowanie nie są to napoje słodzone, czy słodycze, ale owoce, produkty zbożowe lub produkty mleczne.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.