Warzywa są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowie i powinny na stałe zagościć w naszym codziennym jadłospisie. Znajdziemy w nich mnóstwo cennych witamin i składników mineralnych. Zawierają także duże ilości wody i błonnika, który działa w naszych jelitach jak miotełka – usuwa zalegające złogi pokarmowe, przyspiesza perystaltykę i chroni przed rozwojem raka jelita grubego. Eksperci apelują jednak, aby sięgać po warzywa surowe lub gotowane na parze – tylko takie dostarczą nam najwięcej wartości odżywczych.
Niestety niektóre formy obróbki nie tylko pozbawiają warzywa najcenniejszych związków, ale sprawiają też, że stają się szkodliwe dla naszego zdrowia.
Już 10 lat temu naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) – agendy Światowej Organizacji Zdrowia wykazali, że marynowane warzywa mogą znacząco zwiększać ryzyko rozwoju raka żołądka.
Kolejne badania podjęli badacze z japońskiego Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem. Ich wyniki zostały opublikowane w ''American Association for Cancer Research''. Naukowcy przez 11 lat przyglądali się nawykom żywieniowym Japończyków. W badaniu wzięło udział 40 tys. osób. Okazało się, że ryzyko raka żołądka u uczestników, którzy spożywali największe ilości marynowanych warzyw wynosiło - w przypadku mężczyzn 1 na 500 rocznie, a u kobiet 1 na 1300 rocznie.
Na związek pomiędzy regularnym spożywaniem warzyw a wzrostem ryzyka raka żołądka wykazali też autorzy raportu "Dieta, odżywianie, aktywność fizyczna i rak żołądka" opublikowanego przez World Cancer Research Fund International (WCRF) oraz brytyjscy naukowcy, których wyniki badań ukazały się na łamach ‘’The BMJ’’ oraz "Cancer Science". Autorzy tych ostatnich zauważyli wysoki wskaźnik zachorowalności na nowotwory żołądka wśród populacji japońskiej, której dieta słynie z dużej zawartości warzyw. Badacze zwrócili jednak uwagę na fakt, że są to głównie warzywa marynowane.
"Zauważyliśmy, że chociaż wysokie spożycie świeżych warzyw było związane ze zmniejszonym ryzykiem raka żołądka, to wysokie spożycie marynowanych warzyw było związane ze znaczącym wzrostem takiego ryzyka'' – piszą autorzy badań.
Naukowcy są zgodni, za zwiększone ryzyko raka żołądka w przypadku marynowanych warzyw odpowiadają przede wszystkim duże ilości soli oraz potencjalnie kancerogenne związki mogące znajdować się w gotowych marynatach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.