Związek grypy z zawałem serca
- Walka z grypą może obciążyć serce, ponieważ układ odpornościowy uruchamia silny mechanizm obronny, aby odeprzeć wirusa. Prowadzi to do wewnętrznego stanu zapalnego, który może podnieść ciśnienie krwi, a zatem obciążyć serce. Te szkodliwe zmiany w naszym organizmie mogą prowadzić do zawału serca - wyjaśnił dr Bruno Silvester Lopes, wykładowca mikrobiologii na Uniwersytecie Teesside, w rozmowie z Express.co.uk.
Z badań wynika, że ryzyko zawału serca może wzrastać nawet sześciokrotnie w ciągu tygodnia od momentu zdiagnozowania grypy.
Zespół badawczy osiągnął te wnioski po analizie danych ponad 26 tys. pacjentów z Holandii. Wskazuje to na poważną potrzebę świadomości i profilaktyki w zakresie chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy grypa jest najbardziej rozpowszechniona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Istotne więc jest, aby zimą szczególnie dbać o zdrowie i unikać czynników ryzyka zawału serca, takich jak wysoki cholesterol i nadciśnienie, które mogą być spotęgowane przez sezonową grypę. Dla ochrony zdrowia serca kluczowe jest również zapobieganie grypie poprzez szczepienia.
Czynniki ryzyka zawału serca
Wśród bezpośrednich czynników ryzyka zawału serca wymienia się miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę oraz nadwagę i otyłość. Na wszystkie wymienione czynniki mamy wpływ, choć - rzecz jasna - czynniki genetyczne również odgrywają w nich istotną rolę.
Objawy zawału serca
Najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej, w nadbrzuszu lub za mostkiem. Trwa zwykle powyżej 20 minut i może promieniować. Sęk jednak w tym, że aż 40 proc. pacjentów tego rodzaju bólu nie odczuwa, co prowadzi do mylnego wykluczenia podejrzenia zawału serca.
Warto więc pamiętać o tym, że brak bólu nie oznacza braku zawału. Do pozostałych objawów należą:
- pieczenie (przypominające zgagę),
- kołatanie serca,
- duszności,
- nagła bladość,
- stan podgorączkowy,
- uczucie lęku,
- nudności, wymioty,
- potliwość
- omdlenie
- zbyt szybkie lub zbyt wolne tętno.
Przy pierwszych oznakach zawału serca niezbędne jest natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza. Ignorowanie tych symptomów może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego szybka reakcja i profesjonalna pomoc medyczna są kluczowe dla ratowania życia i zdrowia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.