Substancje zawarte w babce lancetowatej pomagają na takie dolegliwości jak suchy kaszel, chrypka, stan zapalny jamy ustnej i krtani, wrzody żołądka i dwunastnicy, biegunka, problemy z układem moczowym, swędzenie po ugryzieniu komara, zapalenie spojówek, opuchlizna, przekrwienie i infekcje intymne.
Napar z babki lancetowatej wykazuje silne właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwzapalne. Regularne sięganie po ten ziołowy eliksir oczyści nasz organizm z toksycznych substancji, podniesie odporność na infekcje oraz usprawni pracę wątroby i trzustki.
Składniki leczniczego naparu
- 1 łyżka babki lancetowatej,
- kilka korzeni lukrecji,
- 250 ml wody.
Sposób przygotowania
Babkę lancetowatą zbieramy od kwietnia do maja i zrywamy najbardziej okazałe liście. Należy wybierać rośliny rosnące na obszarach wolnych od zanieczyszczeń.
Babki nie powinno się zbierać w górach i nad morzem, ponieważ babka górska i nadmorska mają mniej prozdrowotnych właściwości.
Miejsce, w którym suszymy liście babki, powinno być przewiewne i mieć temperaturę nie wyższą niż 40 stopni Celsjusza. Żeby przygotować leczniczą miksturę, wystarczy mieszankę ziół podanych w przepisie zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem przez około pięć minut. Przestudzony wywar pijemy po posiłku.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.