Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Uzależniają i zabijają. Są dostępne w każdej aptece

4

Przeciwbólowe, na kaszel, przeciwko chorobie lokomocyjnej. Używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem znacznie podnoszą komfort życia. Jednak dzisiejsza młodzież w lekach widzi coś więcej niż tabletki, które poradzą sobie z bólem głowy. Już od dłuższego czasu niemedycznie spożywane leki to możliwość bycia na naprawdę dużym "haju".

Uzależniają i zabijają. Są dostępne w każdej aptece
Młodzież używa dostępnych w aptekach leków w celach niemedycznych. (Pexels, Dids)

Lekomania zaczyna się niewinnie – od kilku tabletek bez recepty. Młodzież nie ma żadnego problemu ze zdobyciem tego leku, który akurat jest im potrzebny.

Nawet, jeśli któryś z "popularnych" medykamentów nagle stanie się lekiem na receptę, choćby taką, którą może wykupić osoba pełnoletnia, nie ma to większego znaczenia. Przecież w internecie, środowisku naturalnym młodych osób, apteki także istnieją.

Zaczyna się zwykle niewinnie. W pierwszej kolejności młodzi ludzie sięgają po leki bez recepty: tabletki przeciwbólowe, na kaszel, na chorobę lokomocyjną - mówi Żaneta Marmon-Leśniak, dyrektorka oddziału Monaru w Jeleniej Górze w rozmowie z portalem e-dziecko.
Warto zdać sobie sprawę, że lekomania nie dotyczy jakiejś trudnej młodzieży, to dzieciaki dobrze funkcjonujące, które z pozoru świetnie sobie ze wszystkim radzą - dodaje.

Leki takie jak np. te stosowane przy leczeniu kaszlu i bólu zatok spożywane w nadmiernej ilości mogą wywoływać efekt pozornego poczucia wzmożonej energii, a także chęci do działania – zupełnie jak "twarde" narkotyki.

Stosowane są więc przez młodzież chcącą zwiększyć swoją wydajność. Jest też grupa osób, która zażywa leki z kodeiną po to, aby się wyciszyć, a dodatkowo wywołać niewrażliwość na bodźce.

Jak rozpoznać czy dziecko nadużywa leków?

Po zażyciu leków z kodeiną, pseudoefedryną czy dekstrometorfanem dziecko może być albo nadmiernie pobudzone albo apatyczne, przytłumione i wyjątkowo senne. Jeśli zauważysz te objawy, nie ignoruj problemu. W przeciwnym razie dojść może do zatrucia medykamentami, a w efekcie – śmierci.

Nadużywanie leków, tak samo jak i narkotyków, to efekt zmagania się dziecka z trudnościami, którymi samo nie jest w stanie sobie poradzić.

Autor: WRO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Polscy żołnierze w Korei Południowej. Trwają szkolenia
Zamiokulkas ma żółte liście? Wsadź to do doniczki, a problem zniknie
Czy grozi ci mandat, jeśli nie odśnieżysz auta? Odpowiedź nie jest oczywista
Pojechali na osiedle Czarnka. "O tym panu nie będę rozmawiał"
Przyspieszył nagranie z Putinem. Oto co zobaczył
Nowak o nowym przedmiocie w szkołach. "Trzeba stanąć do konkretnej walki"
Rosjanie wystrzelili tę rakietę po raz pierwszy. "To akt desperacji"
Nie żyje 14-letni piłkarz. Został zaatakowany nożem przez rówieśników
Odmrażanie cen energii to konieczność? Eksperci zabrali głos
Wybierz meble z głową. Ta łamigłówka może ci w tym pomóc
Oto, co serwowali w tatrzańskiej restauracji. Potężna kara
Odkryj tajemnice nocy. Sprawdź swoją wiedzę w łamigłówce
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić