Sposobów na konsumowanie płatków owsianych jest mnóstwo. Jedni lubią je jeść na ciepło z mlekiem, napojem ryżowym lub sojowym. Inni wolą dodać do jogurtu i spożyć w towarzystwie ulubionych owoców.
Ważne, by komponować je z naturalnymi dodatkami, a zamiast cukru, wybrać np. łyżeczkę miodu wielokwiatowego lub słynącego ze swoich unikalnych właściwości prozdrowotnych miodu manuka. Takie śniadanie będzie nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Jedzone regularnie pomoże zachować szczupłą sylwetkę, a także zmniejszy ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
Płatki owsiane to także doskonałe źródło magnezu, dzięki czemu pozytywnie wpływają na nasz układ nerwowy, wzmacniają pamięć, a także poprawiają koncentrację. Co ciekawe, pomagają też uporać się ze stresem. Znajdziemy w nich również potas, wapń, mangan i cynk. To jednak nie wszystko.
Są niezastąpionym uzupełnieniem diety osób dbających o swój układ pokarmowy, gdyż znajdziemy w nich błonnik, który nie tylko zapewnia uczucie sytości na długi czas, ale też wspiera zdrowie naszych jelit. Osoby jedzące regularnie płatki owsiane nie skarżą się na zaparcia, gdyż błonnik działa niczym miotełka w naszych jelitach, usuwając z nich zalegające złogi pokarmowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Badania wskazują też, że płatki owsiane pomagają kontrolować poziom złego cholesterolu LDL we krwi. Naukowcy podczas swojego eksperymentu podawali uczestnikom od 40 do 60 gramów płatków owsianych dziennie.
Okazało się, że u niektórych osób poziom cholesterolu LDL został obniżony nawet o 10 proc. Jak to możliwe? Włókna, które znajdziemy w płatkach, mogą wyłapywać w jelicie cienkim cząsteczki cholesterolu, a potem wiązać je ze swoimi cząsteczkami i usuwać go z organizmu. To w konsekwencji sprawia, że znacznie mniej złego cholesterolu zostaje wchłonięte do krwi, a to pozwala na jego obniżenie.
Co ciekawe, zauważono, że im więcej płatków owsianych znajdzie się w naszym codziennym jadłospisie, tym lepsze efekty osiągniemy. Należy pamiętać, że wysoki cholesterol zwiększa ryzyko wielu groźnych chorób, m.in. miażdżycy, dlatego szczególnie ważne jest, aby zadbać o jego prawidłowy poziom.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.