Anemia u mężczyzn może świadczyć o poważnym schorzeniu
Niedobór żelaza w naszym organizmie daje niespecyficzne objawy, które łatwo zbagatelizować. Chorzy odczuwają ból głowy, szybciej się męczą, są osłabieni, ospali. Ich skóra staje się blada, pojawiają się wybuchy złości. Niedokrwistość może powodować problemy z koncentracją i pamięcią. Dodatkowo w przebiegu anemii mogą pojawić się szumy uszne, stany podgorączkowe, omdlenia, mroczki przed oczami, ból w klatce piersiowej, a nawet depresja.
Zobacz także: To dlatego ciągle jesteś zmęczony. Groźny niedobór
Za najczęstszą przyczynę anemii uważa się niedobór żelaza, który może być spowodowany złą dietą. Niedokrwistość znacznie częściej diagnozuje się u wegan oraz osób spożywających małe ilości mięsa, zielonych warzyw, roślin strączkowych i owoców. Dobrym źródłem żelaza jest szpinak, ciecierzyca, groch, rzeżucha, daktyle, suszone owoce, płatki owsiane, kiszona kapusta, orzechy, buraki oraz botwinka. Te produkty warto na stałe włączyć do naszego menu.
Zobacz także: 5 najczęściej ignorowanych objawów raka
Problemy z niedoborem żelaza pojawiają się też w wyniku utraty dużej ilości krwi, np. po obfitych menstruacjach. To dlatego mówi się, że anemia to głównie kobiecy problem. A co jeśli niedokrwistość pojawia się u mężczyzn? Anemia u panów może rozwinąć się po przebytych zabiegach, takich jak usunięcie jelita, ale nie tylko.
Zobacz także: Najgorsza herbata. Może uszkodzić jelita i mózg
U mężczyzn anemia jest najczęściej wynikiem krwawienia w przewodzie pokarmowym.
"Takie krwawienie w najlepszym wypadku zwiastuje chorobę wrzodową żołądka" – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak, hematolog i dodaje: - Ale krwawienie może wskazywać też na nowotwory, choroby zapalne jelit, polipy oraz żylaki przełyku.
Anemia u mężczyzn zawsze jest pilnym sygnałem do wykonania szerszej diagnostyki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.