Kumaryna i jej pochodne to związki chemiczne, które występują głównie w roślinach. Najbogatsze źródła kumaryn to: owoce cytrusowe, borówki, maliny, papryka, sałata, brokuły, pomidory, rośliny strączkowe, lubczyk, kozieradka, rumianek, mięta oraz serdecznik. Bardzo dużo kumaryny znajdziemy w cynamonie. Kumaryna występuje również w produktach spożywczych jako dodatek aromatyczny.
Kumaryna wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, uspokajające, rozkurczowe, przeciwalergiczne i przeciwutleniające. Eskulina – jedna z pochodnych kumaryny, uszczelnia i poprawia elastyczność drobnych naczyń krwionośnych. Z kolei warfaryna i acenokumarol są używane do produkcji leków przeciwzakrzepowych. Wyniki niektórych badań naukowych potwierdziły, że pochodne kumaryny sprawdzają się również w profilaktyce antynowotworowej i przeciwwirusowej.
Spożywanie dużej ilości produktów zawierających kumarynę może nieść ze sobą jednak niepożądane konsekwencje zdrowotne. Nierozsądna dawka kumaryny może wywołać ból brzucha, biegunkę, wzdęcia lub wymioty. Pamiętajmy, że problemy trawienne, to nie jedyne skutki uboczne spożywania dużych ilości kumaryny. Nadmiar tej substancji może w rezultacie doprowadzić do choroby nerek, nowotworu płuc, a nawet do marskości i raka wątroby.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.