Beta-karoten, czyli prowitamina witaminy A jest barwnikiem, który występuje naturalnie w wielu roślinach jadalnych. Ten organiczny związek chemiczny znajdziemy w takich produktach spożywczych jak marchew, brzoskwinia, pomarańcza, morela, dynia, papryka pomidor, szczypior, szpinak i sałata.
Substancja ta wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i rozwojem komórek nowotworowych oraz opóźnia proces starzenia. Poza tym pomaga obniżyć nadmiar złego cholesterolu LDL we krwi, obniżając tym samym ryzyko rozwoju zawału serca, zmian miażdżycowych i udaru mózgu. Beta-karoten usprawnia również pracę układu immunologicznego i pokarmowego, a także zapobiega oparzeniom i przebarwieniom, które są wywołane nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Ponadto wspomaga prawidłową pracę narządu wzroku, chroni przed zachorowaniem na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej.
Żeby dostarczyć odpowiednią dawkę tego cennego związku do naszego organizmu, poza niektórymi warzywami i owocami możemy sięgnąć również po suplementy diety. Jak się jednak okazuje, zbyt wysokie stężenie beta-karotenu może wpływać niekorzystnie na naszą kondycję zdrowotną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zdaniem ekspertów ze Światowego Badań nad Rakiem jego nadmierna suplementacja sprzyja zachorowaniu na nowotwór płuc. Dotyczy to zwłaszcza osób, które palą papierosy i są stale narażone na toksyczne działanie azbestu. Jeżeli zdecydujemy się na suplementy zawierających beta-karoten, pamiętajmy, że powinniśmy zażywać je w rozsądnych ilościach. Bezpieczna dzienna dawka, której nie należy przekraczać, wynosi 7 mg beta-karotenu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.