Alkohol nie tylko systematycznie niszczy wątrobę, mózg, serce, nerki i trzustkę, ale również przyczynia się do magazynowania tłuszczu trzewnego, który otacza narządy wewnętrzne i zwiększa ryzyko problemów sercowo-naczyniowych oraz cukrzycy.
Spożywając piwo i kolorowe drinki, wprowadzamy do organizmu puste kalorie, które dodatkowo pobudzają nas do podjadania niezdrowych przekąsek bogatych w sól i tłuszcze. Pewnym zagrożeniem dla zdrowia stanowią także napoje gazowane i energetyki. Tego typu produkty są bogate w cukier, a nadmierne ich spożycie może prowadzić do rozwoju NAFLD (niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby).
Soki, wody owocowe, energetyki, a także niektóre izotoniki zawierają duże ilości cukru, co negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną i cukrową, układ trawienny oraz układ krążenia, a taki stan rzeczy podnosi poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Ratownik przerażony. Mówi, co się dzieje nad Bałtykiem
Badania opublikowane w "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism" wykazują, że żywność bogata w tłuszcze nasycone ma szkodliwy wpływ na wątrobę i trzustkę. Przykładowo, pełne mleko zawiera 4,5 grama tłuszczów nasyconych w jednej szklance, co stanowi 20 proc. dziennego zapotrzebowania.
Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tych organów, zaleca się zastąpienie pełnego mleka mlekiem chudym lub napojami roślinnymi. Warto więc zwrócić uwagę na produkty, które spożywamy codziennie, i rozważyć wprowadzenie zdrowszych zamienników do naszej diety.
Dr n. o. zdr. Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny, w rozmowie z WP abcZdrowie, zaznacza, że tłuste mleko 3,2 proc. faktycznie składa się w 50 proc. z tłuszczu, ponieważ tyle energii pochodzi z tłuszczu. Dodatkowo wyjaśnia, że nie tylko pełnotłuste mleko jest szkodliwe dla wątroby, ale również tłuste żółte sery, sery pleśniowe, topione, śmietana i majonez mają podobny efekt.
Polacy uwielbiają mleko i nabiał
Mleko cieszy się w Polsce dużą popularnością, co przekłada się na jego rosnące spożycie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny Polak konsumuje rocznie aż 225 litrów mleka. To oznacza, że mleko jest ważnym elementem codziennej diety wielu osób, mimo że jego nadmiar, zwłaszcza pełnotłustych wersji, może prowadzić do problemów zdrowotnych.
W trosce o prawidłowe funkcjonowanie wątroby i innych narządów oraz w celu uniknięcia poważnych komplikacji zdrowotnych powinniśmy nie tylko zrezygnować z omawianych produktów, ale również włączyć do diety odpowiednią ilość warzyw i owoców. Ważne jest także regularne uprawianie aktywności fizycznej, rzucenie palenia, picie naparów ziołowych i utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu poprzez picie wody.
Czytaj także: Ulubiona ryba wędkarzy. Wymiata cholesterol