Zalety czosnku
W jednym ząbku tej rośliny znajduje się około 2 proc. zalecanego dziennego spożycia witaminy B6 i manganu, a także 1 proc. potrzebnej dawki witaminy C i selenu. Czosnek dostarcza również cennych minerałów takich jak wapń, miedź, potas, fosfor oraz żelazo, a także witaminę B1.
Korzyści dla serca
Allicyna, obecna w czosnku, odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu cukru we krwi oraz wspiera funkcjonowanie serca. Regularne włączanie czosnku do diety może przyczynić się do obniżenia poziomu tłuszczu i cholesterolu we krwi.
Badania wskazują, że spożywanie czosnku w formie surowej może zapobiegać tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Dodatkowo, ekstrakty czosnkowe wykazały zdolność do redukcji złogów w naczyniach krwionośnych nawet o 80 proc. u osób z zespołem metabolicznym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ochrona wątroby
Czosnek to również źródło związków siarkowych, które wykazują silne działanie antyoksydacyjne. Te właściwości mogą wspierać procesy detoksykacji wątroby i zapobiegać jej uszkodzeniom.
Wsparcie dla układu nerwowego i działanie antynowotworowe
Dzięki obniżaniu poziomu cholesterolu i ciśnienia tętniczego, a także dzięki właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym, czosnek może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.
Badania na zwierzętach potwierdzają natomiast, że allicyna zawarta w czosnku wykazuje silne działanie antynowotworowe.
Pomoc w walce z infekcjami
Czosnek ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.
Jak spożywać czosnek? Eksperci są zgodni
Eksperci podkreślają, że największe korzyści zdrowotne przynosi spożywanie czosnku w surowej postaci. Nawet krótkotrwała obróbka termiczna może zmniejszyć jego właściwości przeciwzapalne! Idealnym sposobem na czerpanie korzyści z czosnku jest dodawanie go do potraw na surowo lub przygotowanie z niego sfermentowanego syropu - szczególnie jeśli borykamy się z przeziębieniem.
Wspólna fermentacja miodu i czosnku to proces, w którym łączy się surowy, niepasteryzowany miód z całymi ząbkami czosnku. Proces ten wykorzystuje naturalne właściwości fermentacyjne miodu, by rozwinąć w nim dodatkowe korzyści zdrowotne i wzbogacić jego smak.
Zobacz także: Zakazany duet. Tych produktów nigdy ze sobą nie łącz
Do fermentacji używa się surowego, niepasteryzowanego miodu i świeżego czosnku. Eksperci zalecają włożenie dwóch lub trzech obranych ząbków czosnku do słoika i zalanie ich surowym miodem. Ważne jest, aby miód całkowicie pokrywał czosnek, tworząc środowisko beztlenowe, które sprzyja fermentacji.
Słoik należy delikatnie zamknąć i umieścić w chłodnym i suchym miejscu, po czym codziennie — przez miesiąc - "odbijać" wieczko, by uniknąć wzrostu ciśnienia podczas fermentacji.
Po czterech tygodniach mikstura będzie gotowa do spożycia! Czosnek staje się miękki i łagodniejszy w smaku, a miód nabierze głębszego, bardziej złożonego profilu smakowego. Co więcej, fermentacja zwiększy bioaktywność niektórych składników czosnku. Powstałą miksturą można smarować ser, krakersy i warzywa.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.