Niezwykle popularny w polskiej kuchni seler, podobnie jak doskonale znana wszystkim marchewka i pietruszka należy do rodziny selerowatych. Warzywo to doskonale sprawdza się w kuchni jako dodatek do sałatki, surówki, zupy, gulaszu i zdrowych koktajli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z korzenia selera przyrządzić także pyszne frytki, puree, kotlety, marynatę i zdrową herbatę. Poza tym, że seler wyróżnia się charakterystycznym smakiem, znajdziemy w nim takie składniki jak witamina A, B6, C i K, jod, fosfor, mangan, potas, wapń, luteolina, apigenina, kemferol oraz kwas chlorogenowy kawowy i ferulowy. Dzięki obecności wielu cennych substancji seler wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antywirusowe, przeciwalergiczne, antyoksydacyjne, rozkurczające i moczopędne.
Regularne spożywanie selera usprawnia pracę układu odpornościowego i sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy i stanów zapalnych, przyspiesza metabolizm, poprawia trawienie i zapobiega zaparciom. Poza tym seler stymuluje produkcję hormonów tarczycy i jest przydatny podczas leczenia niedoczynności tego gruczołu. Zawartość znacznej ilości błonnika pokarmowego sprawia, że poprawia perystaltykę jelit, pomaga usunąć złogi zalegające w układzie pokarmowy i powala na długo utrzymać uczucie sytości.
Czytaj też: Zakazane połączenie. Może wykończyć tarczycę
Jest produktem niskokalorycznym i pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, dlatego powinny go włączyć do swojej diety osoby borykające się z nadwagą i otyłością. Seler jest również bogatym źródłem antyoksydantów, które chronią nas przed nowotworami i szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także spowalniają naturalny proces starzenia się organizmu. Ponadto stała obecność selera naciowego w codziennym jadłospisie poprawia pamięć, działa neuroprotekcyjnie i wspiera zdrowie mięśni.