Są wsparciem dla wątroby
Kolejne badania wskazują na ogromny potencjał goździków w kontekście przeciwdziałania schorzeniom wątroby. Naukowcy wskazują, że może to być zasługa zawartego w nich eugenolu, który pomaga oczyszczać organizm z toksyn.
Badania opublikowane kilka lat temu na łamach "International Journal of Food Sciences and Nutrition" wykazały, że ten związek poprawia układy metabolizujące ksenobiotyki i sprzyja procesom detoksykacyjnym.
W innej analizie sprawdzano właściwości ochronne goździków w badaniu na zwierzętach. Osobniki poddawane eksperymentowi dostawały alkohol etylowy, jedna z grup dodatkowo otrzymywała preparat na bazie goździków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazało się, że w grupie nieprzyjmującej wyciągu z goździków wykazano znaczący wzrost poziomu markerów stanu zapalnego i obniżenie stężenia enzymów przeciwutleniających. Zdaniem autorów doświadczenia to pokazuje ochronne działanie przyprawy na wątrobę.
Czytaj też: Gorszy niż kokaina? Polscy naukowcy ostrzegają
Przyprawa ma potencjał antynowotworowy
Goździki to jedno z bogatszych źródeł polifenoli, czyli naturalnych przeciwutleniaczy, które mogą hamować rozwój wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak udary mózgu, nadciśnienie, cukrzyca typu 2, a nawet niektórych typów nowotworów.
Naukowcy wykazali, że u zwierząt przyjmujących zawarty w goździkach eugenol obserwowano zahamowanie proliferacji komórek, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka wątroby.
Łagodzą przykre dolegliwości
Po goździki warto też sięgać w przypadku bólu zębów i głowy. Wykazano, że mają właściwości znieczulające i przeciwbakteryjne, dzięki czemu mogą ograniczyć uciążliwe dolegliwości.
W przypadku bólu głowy pomocne może być masowanie skroni goździkami namoczonymi np. w oleju kokosowym. Przyprawa pomoże też w leczeniu infekcji grzybiczych jamy ustnej. Żucie goździków pomaga pozbyć się przykrego zapachu z ust.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.