Zbyt wysoki poziom OB we krwi
Test na stan zapalny został po raz pierwszy opracowany i zastosowany w 1897 roku przez Edmunda Biernackiego.
Poziom OB to droga opadania krwinek czerwonych w niekrzepnącej krwi w ciągu jednej godziny. Bardzo wysokie OB, czyli tzw. trzycyfrowe OB, oznacza wartość powyżej 100 mm/h.
Trzycyfrowe OB może sygnalizować rozwój niektórych schorzeń. Są to m.in.: zapalenie nerek, ciężkie zapalenie płuc, posocznica, zapalenie skórno-mięśniowe, zapalenie kości i stawów, białaczka, chłoniak czy toczeń trzewny.
Zbyt wysoki poziom CRP we krwi
CRP jest to białko, które należy do tzw. białek ostrej fazy. Jest produkowane w wątrobie, w ścianie naczyń tętniczych oraz w komórkach tkanki tłuszczowej. Stężenie białka C-reaktywnego we krwi rośnie w przypadku pojawienia się infekcji w organizmie. Eksperci uważają, że badanie CRP to jeden z najlepszych sposobów na wykrycie stanu zapalnego różnego pochodzenia.
Czytaj także: Najzdrowszy wybór? Jest jedno ''ale''. Eksperci alarmują
Zbyt wysoki poziom CRP jest w stanie ostrzec nas przed rozwojem infekcji zanim wystąpią jej symptomy. Podwyższone CRP może sugerować zakażenie salmonellą, Helicobacter pylori, gronkowcem, paciorkowcem lub pasożytami. W niektórych przypadkach podwyższone CRP jest powiązane z wirusowym zapaleniem wątroby typu B, zapaleniem jelit, reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak zawał serca czy miażdżyca. Trzycyfrowe CRP często świadczy także o rozwoju nowotworu złośliwego.
Czytaj także: Oto 5 objawów raka wątroby. Nie bagatelizuj
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.