Otępienie, czyli inaczej demencja objawia się problemem z samodzielnym wykonaniem prostych czynności, który z czasem staje się coraz bardziej poważny. Dolegliwości jest w większość przypadków spowodowaną chorobą Alzheimera. Jej ryzyko rozwoju wzrasta wraz z wiekiem. Z reguły objawy występują u osób, które ukończyły 65. rok życia, ale zdarza się, że występują u pacjentów będących w średnim wieku, czyli w okolicach czterdziestki. W takiej sytuacji można powiedzieć, że mamy do czynienia z tzw. demencją o wczesnym początku. Jakie są jej symptomy?
Demencji, która jest diagnozowana u osób będących w przedziale wiekowym 40-65 lat towarzyszy zazwyczaj otępienie czołowo-skroniowe (FTD). Pojawia się ono znacznie częściej niż u seniorów dotkniętych schorzeniem neurodegeneracyjnym. Jak wynika ze statystyk, u ok. 20-40 proc. ludzi w młodszym wieku występuje ze względu na predyspozycje genetyczne. W przebiegu FTD najczęściej występuje wariant behawioralny, czyli zaburzenia osobowość i zmiany w zachowaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
U chorego można zauważyć utratę zahamowań i impulsywność oraz brak zastanowienia nad konsekwencjami swojego zachowania. Kolejnym objawem jest apatia, brak motywacji do wykonywania rzeczy, które wcześniej dawały satysfakcję i zadowolenie. Jeszcze inny symptom to zaburzona koncentracja, niezorganizowanie oraz problemy z planowaniem i podejmowaniem decyzji.
Przy FDT może pojawić się obsesyjne wykonywanie gestów, powtarzanie słów, coraz niższa empatia i nieodparta chęć na jedzenie słodyczy i tłustych potraw. Inny wariant choroby Alzheimera to afazja postępująca niefluentna, która objawia się trudnościami z porozumieniem się (błędy gramatyczne, niepewne mówienie) i otępienie semantyczne, czyli problemy z doborem słów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.