Większość ludzi nie ignoruje uporczywego swędzenia skóry, które znacząco utrudnia codzienne życie. Zazwyczaj w przypadku tego rodzaju dolegliwości, udają się do dermatologa, choć nie zawsze przynosi to pożądane efekty. Często konieczna jest wizyta u innych specjalistów
Swędzenie może być oznaką poważnej choroby
W niektórych przypadkach świąd jest wynikiem choroby, której źródłem nie są zmiany skórne. Dotyczy to między innymi niewydolności nerek, cukrzycy, chłoniaków oraz przewlekłych chorób wątroby o charakterze cholestatycznym. To może rodzić poważne problemy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Leczenie objawowe takich problemów skórnych może okazać się nieskuteczne. Dłuższa terapia to w wielu przypadkach konieczność.
Swędzenie skóry w kontekście raka wątroby jest często związane z obecnością żółtaczki, spowodowanej nagromadzeniem bilirubiny, barwnika żółciowego, w organizmie. To bardzo ważny czynnik, uwalniany głównie w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym.
Bilirubina jest szczególnie groźna dla noworodków, ale zbyt wysokie stężenie może stanowić zagrożenie także dla osoby dorosłej. Mowa tutaj przede wszystkim o wartościach, które przekraczają normę nawet o 20 razy.
Gdy wątroba nie działa jak należy — na przykład z powodu nowotworu — bilirubina może odkładać się w skórze, powodując swędzenie. To może być także objaw stłuszczenia czy marskości wątroby.
Swędzenie może być pierwszym zauważalnym objawem choroby wątroby dla pacjenta — delikatne zażółcenie skóry można błędnie tłumaczyć porą roku czy niewyspaniem. To jednak oznaka problemów, która powinna zmusić nas do działania.
To nietypowy objaw raka wątroby
Osoby doświadczające długotrwałego swędzenia skóry oraz zauważające powiązanie z zażółceniem skóry, utratą apetytu, masy ciała lub przewlekłym zmęczeniem, powinny niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i poprosić o skierowanie na badanie poziomu bilirubiny we krwi. Jej wynik może stanowić podstawę do dalszej, pogłębionej diagnostyki.
Zdrowa osoba produkuje około 200 do 350 mg bilirubiny, a jej podwyższony poziom diagnozuje się zazwyczaj u noworodków i ciężarnych. U dorosłych, poziom bilirubiny całkowitej powinien wynosić od 0,2 mg/dl do 1,1 mg/dl. W przypadku bilirubiny sprzężonej poziom powinien wynosić od 0,1 mg/dl do 0,4 mg/dl, a wolnej - od 0,2 mg/dl do 0,8 mg/dl.
Podwyższony poziom bilirubiny może wskazywać na wiele schorzeń, w tym raka wątroby. Problemy ze zdrowiem może także sugerować obecność bilirubiny w moczu.
Z tym rakiem można wygrać
Wczesne wykrycie raka wątroby oraz rozpoczęcie leczenia (czyli gdy średnica guza nie przekracza 2 cm) znacznie poprawia rokowania pacjenta. Dlatego też konieczna jest odpowiednia diagnostyka i profilaktyka.
Pięcioletnia przeżywalność, czyli odsetek osób, które żyją co najmniej 5 lat po diagnozie w takim wczesnym stadium, wynosi aż 90 procent. Nie bagatelizujmy więc charakterystycznych, nawet najbardziej nietypowych objawów raka wątroby.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.