Skóra zdradzi stan wątroby
W Polsce rak wątroby dotyka około 1500 pacjentów rocznie, a 80 proc. przypadków jest spowodowane przez infekcje wirusami typu B i C. W początkowych fazach nowotwór nie daje o sobie znać, przez co rozwija się w ukryciu, a diagnoza pojawia się za późno.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Utrzymujące się uczucie swędzenia, które pojawia się na skórze, może być znakiem ostrzegawczym raka wątroby. Jak zauważają specjaliści, świąd skóry może być wywołany gromadzeniem się soli żółciowych w skórze.
W tym samym czasie rozwija się również żółtaczka z charakterystycznym zażółceniem skóry i białek oczu. Świąd skóry w połączeniu z przebarwieniami może być bardzo wczesnym objawem raka wątroby. Na takie dolegliwości skarży się do 40 proc. pacjentów.
Specjaliści zauważają, że uporczywe swędzenie może mieć różne nasilenie, niektórym uporczywe problemy skórne wręcz uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, a u innych objawia się raczej łagodnie i tylko w niektórych miejscach.
Sygnały ostrzegawcze raka wątroby
Oprócz świądu i żółtaczki istnieją inne znaki ostrzegawcze, które powinny zwrócić naszą uwagę. Objawy raka wątroby mogą obejmować ciągłe uczucie zmęczenia i brak energii wraz z utratą apetytu i wagi.
Pacjentom zwykle towarzyszy złe samopoczucie z grypopodobnymi objawami. Po prawej stronie brzucha może pojawić się wyczuwalny guzek. Rak wątroby niekiedy objawia się też niestrawnością i bólami brzucha.
Warto skonsultować się ze specjalistą jeśli zauważysz spuchnięty brzuch, który nie wynika ze spożywanych pokarmów. W toalecie zwróć uwagę na kolor moczu i kału – ciemniejsza barwa to powód do niepokoju.
Jeśli zauważymy u siebie wyżej wymienione objawy, które utrzymują się przez dłuższy czas, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą. Rokowania w przypadku nowotworów wątroby w głównej mierze zależą od stadium choroby.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.