W czasie sobotniej konferencji przedstawiciele WHO stwierdzili, że nie istnieją naukowe dowody na to, że osoby, które pokonały koronawirusa, mają w swoim organizmie przeciwciała chroniące przed ponownym zakażeniem.
Czytaj także:Koronawirus i COVID-19 pokonane? WHO: pacjent może znów zachorować, ale nie wiemy kiedy
Jak donosi Reuters, w czasie spotkania w siedzibie organizacji przestrzegli oni państwa przed wydawaniem "paszportów immunologicznych" czy innych dokumentów, które miałyby zaświadczać, że dana osoba jest odporna. Takie działanie może w praktyce pogorszyć sytuację, bo osoby, które wyzdrowiały, mogą ignorować normy bezpieczeństwa epidemicznego.
Niektóre rządy twierdza, że wykrycie przeciwciał wobec wirusa SARS-CoV-2 powinno być podstawą do wydawania paszportów immunologicznych i certyfikatów bezpieczeństwa, które miałyby zezwolić ludziom na podróżowanie i powrót do pracy. Nie ma jednak naukowych dowodów na, to że wyzdrowiali z COVID-19 są chronieni przed ponowną infekcją - oświadczyli przedstawiciele WHO.
Zobacz także: Koronawirus w toalecie. Naukowcy ostrzegają
Paszporty immunologiczne
Na początku miesiąca taką decyzję rozważały m.in. Niemcy oraz Wielka Brytania. W zeszłym tygodniu o planach wprowadzenia "paszportów zdrowotnych" powiadomiło Chile. Osoby, u których zostanie potwierdzona obecność przeciwciał, mają otrzymać natychmiastowe prawo do powrotu do pracy.
WHO oświadczyło też, że wciąż przygląda się badaniom na temat odpowiedzi organizmu na obecność wirusa. Większość tzw. ozdrowieńców posiada przeciwciała na COVID-19, jednak u niektórych z nich ich ilość jest bardzo niska.
Pozwala to przypuszczać, że odporność komórkowa również jest kluczowa dla powrotu do zdrowia - mówili przedstawiciele działającej w ramach ONZ organizacji.
Istnienie przeciwciał u osób, które pokonały koronawirusa, jest podstawą do jednej z najbardziej rokujących form terapii choroby - podawaniu zainfekowanym osocza pobranego od wyzdrowiałych osób. Według wielu badań leczenie to skutecznie zmniejsza łagodzi symptomy choroby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.