Nie bez powodu mówi się, że rak to podstępny przeciwnik. Wiele typów nowotworów rozwija się po cichu, nie dając przez długi czas żadnych typowych objawów. Na szczęście na niektóre z nich mamy ogromny wpływ i możemy zmniejszyć ryzyko ich rozwoju.
Jednym z takich nowotworów jest rak płuc, którego główną przyczyną jest od lat palenie papierosów – zarówno czynne, jak i bierne. Dlatego nie tylko sami powinniśmy zrezygnować ze zgubnego nałogu, ale zadbać też o to, aby nie przebywać w otoczeniu palących osób.
Według Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie rak płuc zabija najwięcej osób na świecie. Ale na czarnej liście znajduje się również rak jelita grubego, wątroby, żołądka i piersi. W przypadku trzech pierwszych typów nowotworu ogromny wpływ na ich rozwój ma nasz styl życia. Ryzyko rozwoju zwiększa nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, a także niezdrowa dieta obfitująca w żywność wysokoprzetworzoną, duże ilości cukru, czerwonego mięsa i uboga w błonnik owoce i warzywa.
Jak zaznacza WHO, nie bez znaczenia są nasze uwarunkowania genetyczne, ale należy pamiętać, że proces nowotworzenia zostaje aktywowany poprzez zmiany będące skutkiem interakcji zachodzących pomiędzy czynnikami zewnętrznymi a genetycznymi. Do czynników zewnętrznych należą czynniki fizyczne, takie jak promieniowanie jonizujące i ultrafioletowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei do czynników chemicznych, które zwiększają ryzyko rozwoju raka, możemy zaliczyć ekspozycję na arsen, który znajdziemy nie tylko w wodzie pitnej, ale też produktach żywnościowych, aflatoksyny czyli substancje produkowane przez grzyby pleśniowe z rodziny Aspergillus mogące znajdować się w niektórych pokarmach. Rakotwórczy wpływ na nasz organizm ma również azbest oraz wspomniany wcześniej dym tytoniowy. Do biologicznych czynników mogących doprowadzić do raka należą infekcje niektórymi bakteriami, pasożytami czy wirusami.