Rak krtani to nowotwór często bagatelizowany. Boimy się nowotworów płuca, żołądka czy jajników, a tymczasem to właśnie do rozwoju raka krtani przyczynić może się jeden błąd, który popełnił każdy z nas. Mowa o spożywaniu gorących napojów.
Gorące napoje a rak krtani
Pijesz gorącą herbatę, wierząc, że złagodzi ona ból gardła? Nic bardziej mylnego. Badania International Agency for Research on Cancer wskazują, że picie napojów o temperaturze 65 stopni Celsjusza zwiększa ryzyko wystąpienia raka krtani. Podobne stanowisko znajdziemy w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, która przestrzega przed częstym piciem napojów cieplejszych niż 65 stopni Celsjusza. Tak podgrzane płyny oficjalnie zostały uznane za "prawdopodobnie rakotwórcze" dla ludzi.
Europa, Azja czy Ameryka Północna to kontynenty, na których bardzo gorące napoje spożywa się stosunkowo rzadko. Zdecydowanie częściej piją je mieszkańcy Ameryki Południowej czy Afryki lub Bliskiego Wschodu. I to właśnie w tych krajach raka krtani rozpoznaje się najczęściej.
Dawniej sądzono, że przyczyną tak licznych diagnoz jest kofeina, jednak obecnie uznano, że związek z tym ma temperatura, która działa drażniąco na błonę śluzową gardła. Gorące napoje leżą również u podłoża zachorowań na raka przełyku.
Objawy raka krtani
Głównymi czynnikami, jakie przyczyniają się do rozwoju raka krtani, są przede wszystkim niewłaściwa, uboga w witaminy E i C dieta, częste picie alkoholu, jedzenie pikantnych potraw oraz produktów wędzonych.
Do wystąpienia tego nowotworu prowadzi także palenie tytoniu, zaniedbane zdrowie jamy ustnej i zębów, refluks oraz inne choroby powodujące wymioty. Przyczyną może być także zakażenie gardła wirusem brodawczaka ludzkiego.
Rak krtani, w zależności od lokalizacji, może dawać różne objawy, często choroba rozwija się w ukryciu. Niepokoić powinna przede wszystkim:
- chrypka,
- ból przy przełykaniu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.