Wygląd zewnętrzny bananów. Co oznaczają zmiany koloru skórki?
Banan, który zmienia barwę skórki z jasnożółtej na brązową, wcale nie jest zepsuty.
Ciemne plamy na skórce są naturalnym objawem dojrzewania banana -wynikiem procesu enzymatycznego, który prowadzi do rozpadu chlorofilu i pojawienia się antyoksydantów.
Czytaj także: Dodaj podczas grillowania. Jelita ci podziękują
Te zmiany nie tylko wpływają na smak owocu, czyniąc go słodszym, ale także zwiększają jego wartość odżywczą. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na konsystencję miąższu. Jeżeli banan jest miękki, ale nie zbyt papkowaty, nadaje się do spożycia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli banan ma nieprzyjemny zapach, jest nadmiernie miękki, ma pleśń na skórce, a jego miąższ wydaje się mętny albo lepki, prawdopodobnie jest zepsuty i nie powinien być spożywany. Lepiej popełnić błąd na korzyść ostrożności i nie spożywać wątpliwej jakości owocu.
Czytaj także: Jak często myjesz włosy? Lekarz ma ważną radę
Grzyb nigrospora — czerwone zagrożenie
Istnieje jeden szczególny rodzaj grzyba, który może stanowić problem — nigrospora. To grzyb, który występuje naturalnie w środowisku i jest przyczyną powstawania ciemnych plam na skórce owocu.
Zainfekowanie grzybem nigrospora jest zwykle nieszkodliwe dla zdrowych osób, ale może powodować problemy u osób z osłabionym układem odpornościowym, powodując m.in. problemy z układem oddechowym. Choć jest to rzadkość, warto znać taką możliwość.
Jednym z problemów związanych z grzybem jest to, że jego obecność jest trudna do wykrycia, a objawy zakażenia mogą obejmować gorączkę i problemy żołądkowe, które można pomylić z objawami innych chorób i zatruć.
W przypadku bananów o obecności nigrospory świadczy m.in. zaczerwienienie nasion wewnątrz owocu. Przed spożyciem długo już leżącego w kuchni banana, warto go przekroić, by sprawdzić, czy nie ma w nim czerwonych nitek.
Jakiekolwiek czerwone ślady świadczą o tym, że banana należy bez zbędnych sentymentów wyrzucić do kosza.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.