Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Widzisz wypadek i dzwonisz na 112? Błąd. Lepiej wybrać inny numer

184

Widzisz wypadek, chcesz pomóc, dzwonisz na numer 112. To błąd, który może kosztować cenne minuty i w konsekwencji ludzkie życie. Gdzie powinno się dzwonić? Jakich błędów unikać, niosąc pomoc? Przed majówką pytamy o to ratownika.

Widzisz wypadek i dzwonisz na 112? Błąd. Lepiej wybrać inny numer
Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej w Krakowie przechodzą wszyscy uczniowie 5 i 6 klas szkół podstawowych. (Adobe Stock)
W Polsce za słabe przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej odpowiedzialne jest wadliwe prawo - uważa Oleksij Melnyk, ratownik medyczny i współtwórca programu Krakowscy Uczniowie Ratują Życie.

Okazuje się, że jedynie pracownicy szkół i placówek oświatowych mają ustawowy obowiązek cyklicznego przeszkolenia się z pierwszej pomocy przynajmniej raz na dwa lata. - W przypadku innych firm i zakładów pracy nie ma żadnych uregulowań prawnych, które by mówiły o tym, co ile lat należy odnawiać szkolenia z pierwszej pomocy - tłumaczy ekspert.

My, jako społeczeństwo, traktujemy szkolenia z pierwszej pomocy jak przykry obowiązek, za co później słono płacimy - mówi ratownik w rozmowie z o2.pl i podkreśla, że najlepiej udzielają pierwszej pomocy osoby, które mają takie przeszkolenie raz na rok. W dalszej perspektywie przekłada się to na większą przeżywalność ludzi po nagłym zatrzymaniu krążenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co zrobić gdy się zakrztusisz i nikogo nie ma w pobliżu?

By podnosić świadomość i umiejętności obywateli, powstał program Krakowscy Uczniowie Ratują Życie, w którym ratownicy medyczni we współpracy ze sportowcami z KSOS i przy wsparciu miasta szkolą uczniów i uczennice szkół w powiecie krakowskim z pierwszej pomocy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Oleksy Melnyk przyznaje, że taki program to strzał w dziesiątkę. Klasy szóste, które przed rokiem brały udział w szkoleniu, prowadzą resuscytację krążeniowo oddechową na bardzo wysokim poziomie.

Większość tych uczniów ma wyniki na poziomie 90-100 procent, jeżeli chodzi o poprawność prawidłowego uciskania klatki piersiowej na fantomach monitorowanych - cieszy się w rozmowie z o2.pl ratownik.

Różnica między numerami 112 a 999. Wielu Polaków tego nie wie

Przy okazji ratownik medyczny zdradza, co najczęściej robimy źle w trakcie udzielania pierwszej pomocy. Okazuje się, że podstawowym błędem jest zły numer telefonu, na który dzwonimy, by wezwać pomoc.

Większość społeczeństwa nie zna różnicy pomiędzy numerami 112 i 999 - podkreśla Melnyk i dodaje, że średnio tracimy około dwóch minut, dzwoniąc pod nr 112.

Dyspozytor po wysłuchaniu nas, przełączy do kolejnego dyspozytora numeru 999, który będzie musiał od nas jeszcze raz zebrać wywiad, a to znacznie wydłuża czas. Pod nr 112 warto dzwonić w przypadku, kiedy do udzielenia pomocy jest potrzebna większa liczba sił i środków, a nie tylko jedna karetka - podkreśla.

Ratownik wymienia częste błędy podczas udzielania pierwszej pomocy

Kolejna rzecz to zadławienia, gdzie jak podkreśla ekspert - nie zawsze wystarczające będzie klepanie po plecach czy uciskanie nadbrzusza.

Często wystarczy zachęcać do kaszlu, bo to generuje duże ciśnienie w drogach oddechowych i może samoistnie wydalić z nich ciało obce - tłumaczy. - Dopiero kiedy jest ciężka niedrożność dróg oddechowych, wykonujemy pięciokrotne uderzenia między łopatkami i naprzemienne uciśnięcia nadbrzusza.

Melnyk dodaje, że reanimacja dziecka różni się od reanimacji osoby dorosłej, dodatkowo w przypadku najmniejszych dzieci odpowiedzialność jest większa:

Tutaj wiedza społeczeństwa jest na bardzo niskim poziomie. A przecież większość z nas ma do czynienia z dziećmi i powinniśmy umieć je ratować. Warto zatem wiedzieć, że w przypadku dziecka wzywamy pomoc dopiero po minucie reanimacji lub po pięciu wdechach ratunkowych, podczas gdy u osoby dorosłej robimy to natychmiast.

Ratownik medyczny tłumaczy, że przyczyną NZK (nagłe zatrzymanie krążenia przyp. red.) u dzieci w większości przypadków jest zakrztuszenie lub podtopienie, podczas gdy jego organy pozostają zdrowe.

Jeżeli szybko podejmiemy czynności ratunkowe, możemy uratować dziecko w minutę - zaznacza.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić