Jak sama nazwa wskazuje, kwas chlebowy nazywany potocznie wiejską oranżadą, jest wytwarzany z chleba. Ten produkowany od wielu wieków napój można rozpoznać po jasnobrązowym kolorze, słodko-kwaśno i lekko słonym smaku oraz drożdżowym zapachu.
Niektórzy wzbogacają jego smak liśćmi mięty, rodzynkami, miodem, śliwkami czy żurawiną. Jest powszechnie uznawany za trunek bezalkoholowy, ale zakwas chlebowy wyprodukowany w domowych warunkach może zawierać 0,5-2,2 proc. alkoholu.
Kwas chlebowy został wynaleziony w X wieku, najprawdopodobniej przez Słowian. Na początku gościł tylko na stołach ubogich rodzin, ponieważ był łatwy i tani w przygotowaniu, jednak z czasem został doceniony na dworach i rozpoczęto jego produkcję na szerszą skalę. Ten naturalny produkt nie tylko skutecznie gasi pragnienie, nawadnia, orzeźwia i zachwyca swoim niepowtarzalnym smakiem, ale posiada również szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości.
W kwasie chlebowym znajdziemy, takie składniki jak: witamina C, E, witaminy z grupy B, cynk, selen i mangan. Ze względu na obecność pałeczek kwasu można go zaliczyć do najzdrowszych probiotyków. "Wiejska oranżada" usprawnia pracę układu immunologicznego, sercowo-naczyniowego, poprawia proces przemiany materii oraz pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów.
Ponadto wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i wspomaga mikrobiom jelitowy. Kwas chlebowy jest polecany osobom cierpiącym na biegunki, wzdęcia, zaparcia i nadkwasotę. Regularne sięganie po ten produkt pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, które przyczynia się do rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.