Do najbardziej charakterystycznych objawów cukrzycy typu drugiego zaliczamy: częste oddawanie moczu, drażliwość, problemy z koncentrację, nadmierny głód i wzmożone pragnienie, zmęczenie, przybieranie na wadze czy wolne gojenie się ran. Ale cukrzyca to podstępna choroba, która może dawać objawy łatwe do zbagatelizowania lub charakterystyczne dla innych schorzeń.
Zobacz także: Zjedz przed snem. Ratuje jelita, chroni przed cukrzycą
Niestety, nieleczona choroba postępuje i może doprowadzić do groźnych powikłań zagrażających życiu pacjenta, takich jak stopa cukrzycowa, retinopatia cukrzycowa, śpiączka ketonowa czy kwasica mleczanowa. Dlatego diabetolodzy od lat apelują, by nie lekceważyć żadnych zmian, zachodzących w naszym organizmie, bo to właśnie nasze ciało wysyła nam znaki ostrzegawcze.
Należy do nich dermatopatia cukrzycowa. Są to zmiany skórne przypominające przesuszoną skórę. Pojawiają się przede wszystkim na łydkach i podudziach, ale możemy je również zaobserwować na stopach i udach. Skóra w tych miejscach łuszczy się i pęka, widać na niej zmiany plamisto-grudkowe, które swędzą i bolą. Według Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologiczne (ADA) objaw ten dotyczy nawet 55 proc. chorych na cukrzycę. Najczęściej jednak obserwowane są u pacjentów, których choroba nie była leczona i rozwijała się w ukryciu przez długi czas.
Dermatopatia cukrzycowa jest często mylona z przebarwieniami skórnymi wywołanymi przez promieniowanie słoneczne, alergiami kontaktowymi czy plamami starczymi. I chociaż mechanizm jej powstawania nie jest wciąż do końca znany pomimo postępu medycyny, to eksperci uważają, że może mieć związek z m.in. uszkodzeniem naczyń krwionośnych występujących w skórze.
Jeśli zauważyłeś u siebie ten objaw, powinieneś jak najszybciej skonsultować go z lekarzem specjalistą.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.