Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Milena Górecka | 

Wielu Polaków nie dodaje do rosołu. Błąd, podkręci jego moc

17

Rosół od dawien dawna uznawany jest za naturalny sposób na poprawę samopoczucia i wzmocnienie organizmu. Nie wszyscy wiedzą, że warto do niego dodać dwie przyprawy, które podkręcą jego smak i spotęgują prozdrowotne właściwości.

Wielu Polaków nie dodaje do rosołu. Błąd, podkręci jego moc
Do rosołu warto dodać dwie przyprawy, które zazwyczaj nie znajdziesz w tradycyjnym przepisie (Getty Images, Bartosz Luczak)

Domowy rosół na zdrowie

Domowy rosół zalecany jest osobom, które borykają się z infekcjami. Jedzenie tej zupy - ze względu na zawartość mięsa i wywaru z warzyw - korzystnie wpływa na stan gardła i górnych dróg oddechowych. Oczyszcza zatoki i niweluje objawy infekcji. W przypadku, kiedy rosół rzeczywiście ma nas wzmocnić, warto pamiętać o tym, by przygotowywać go na bazie chudego mięsa i świeżych warzyw (nie kostki rosołowej).

Do rosołu warto również dodać odrobinę cynamonu i imbiru, przypraw cenionych m.in. za właściwości przeciwzapalne. Co dokładnie sprawi ich użycie?

Dodatek imbiru w rosole

Moc przeciwzapalna i antyoksydacyjna imbiru wynika z obecności związków bioaktywnych, w tym gingeroli i shogaoli. Składniki te wykazują potężne działanie przeciwzapalne, pomagając złagodzić stany zapalne w organizmie. Imbir może także przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu oraz zahamowania procesu agregacji płytek krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepów i chorób układu sercowo-naczyniowego.

W ubiegłym roku światło dzienne ujrzała metaanaliza, która objęła 24 badania naukowe. Wyniki potwierdziły korzystny wpływ imbiru na poziom cukru i lipidów we krwi, choroby zwyrodnieniowe stawów, ciśnienie krwi, i biomarkery stanu zapalnego.

Co więcej, imbir stymuluje proces trawienia i ułatwia przemieszczanie się pokarmu przez przewód pokarmowy, co może przyczynić się do utrzymania prawidłowej wagi ciała.

Dodatek cynamonu w rosole

Cynamon cejloński również kryje w sobie bogactwo prozdrowotnych związków, takich jak aldehyd cynamonowy, kumaryna, kwas cynamonowy oraz eugenol. Te składniki wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, wspierając organizm w walce z wolnymi rodnikami i stanami zapalnymi.

Badania naukowe dowiodły, że regularne spożywanie od 1 do 6 gramów cynamonu dziennie przez okres kilkudziesięciu dni prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi oraz poziomu cukru i lipidów we krwi.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić