Naukowcy Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal) przeprowadzili badania pod kątem wpływu sztucznego niebieskiego światła na rozwój komórek nowotworowych w naszym organizmie. Wyniki tej analizy opublikowano na łamach czasopisma "Epidemiology".
Zespół naukowy, którym kierował Manolis Kogevinas, doszedł do wniosku, że ekspozycja na ten rodzaj oświetlenia zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka jelita grubego. Jak wynika z wcześniejszych badań ISGlobal nadmierna ilość światła emitowanego przez białe diody LED oraz ekrany telefonów czy laptopów obniża ilość i jakość snu, a także może się przyczynić do rozwoju nadwagi, otyłości oraz nowotworu prostaty, tarczycy i płuc.
Dotyczy to zwłaszcza osób pracujących na nocnych zmianach. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), praca w nocy jest jednym z czynników ryzyka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas badania jego autorzy dokonali analizy danych medycznych 2000 dorosłych osób z Madrytu i Barcelony. Wśród nich 660 uczestników cierpiało na nowotwór jelita grubego, natomiast pozostali zostali wybrani losowo. Natężenie niebieskiego światła w nocy pochodzącego z zewnątrz zostało określone na podstawie obrazów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Poziom ekspozycji na sztuczne oświetlenie oszacowano przy pomocy zdjęć satelitarnych, dlatego podczas badania nie zostało uwzględnione używanie rolet przez uczestników. Po zakończeniu eksperymentu okazało się, że uczestnicy z największą ekspozycja na sztuczne światło byli o 60 proc. bardziej narażeni na rozwój raka jelita grubego.
Z kolei według American Cancer Society ekspozycja na światło w nocy zwiększa ryzyko rozwoju raka tarczycy. Badania naukowców zostały opublikowane w magazynie ''Cancer''. - Biorąc pod uwagę dobrze ugruntowane dowody, potwierdzające rolę ekspozycji na światło w nocy i zaburzeń dobowych, mamy nadzieję, że nasze badanie zmotywuje naukowców do dalszego badania związku między światłem w nocy a rakiem i innymi chorobami – powiedział kierownik badań dr Qian Xiao.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.