Dla zdrowych ludzi w młodym wieku, upalne lato to czas aktywności fizycznej i relaksu. Z kolei osoby starsze i skarżące się na przewlekłe schorzenia powinny zachować ostrożność podczas upalnych miesięcy. Lekarze biją alarm, że przebywanie na słońcu, może powodować duszności, znaczne spadki ciśnienia krwi, a nawet omdlenia. Tyczy się to szczególnie osób mających problemy z sercem lub krążeniem.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Seniorzy powinni unikać podróży komunikacją miejską i różnego rodzaju prac na działce, kiedy na zewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura. Pieleniem ogródka lub koszeniem trawy lepiej zająć się w godzinach porannych lub wieczornych, kiedy jest zdecydowanie chłodniej. W środku dnia, kiedy panuje największy upał, zaleca się przebywanie w cieniu i odpoczynek. Ponadto w okresie letnim niewskazane jest spożywanie napojów gazowanych zawierających cukier. Napoje te nie nawadniają organizmu i nie gaszą pragnienia.
Należy również pamiętać o piciu dostatecznej ilości wody. W letnie miesiące powinno się jej spożywać więcej niż w pozostałą część roku. Optymalna ilość wody to 3 litry w ciągu dnia, które należy rozłożyć równomiernie na cały dzień. Woda nie może być lodowata, a raczej powinna mieć temperaturę nieco niższą od pokojowej. Jak twierdzą eksperci, podczas upału orzeźwienie przyniesie nam wypicie ciepłej herbaty.
Kardiolodzy nie mają wątpliwości - osoby z niewydolnością serca powinny szczególnie uważać na dzienny bilans płynów w organizmie. Przy takich dolegliwościach łatwiej o przybranie na wadze z powodu zatrzymywania wody w organizmie.
Osoby uprawiające regularnie sport na świeżym powietrzu, również powinny wybierać na aktywność godziny wieczorne lub poranne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl