Kapusta to bardzo popularne w naszym kraju warzywo, którego walory kulinarne i właściwości prozdrowotne były wykorzystywane już w starożytności. Jest łatwo dostępna przez cały rok, ale warto po nią sięgać szczególnie podczas wiosennych miesięcy. Młoda kapusta doskonale sprawdza się w kuchni jako podstawowy składnik bigosu czy kapuśniaku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest lekka i chrupiąca, wyróżnia się delikatnym i orzeźwiającym smakiem, dlatego z powodzeniem można ją również dodać do sałatki, potrawy rybnej lub dania mięsnego. Znajdziemy w niej takie cenne elementy jak: witamina A, C, E, K i H, witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy, flawonoidy, olejki gorczyczne, potas, fosfor, magnez, sód, wapń, mangan, żelazo i siarka.
Młoda kapusta. Jakie ma właściwości zdrowotne?
Młoda kapusta podnosi naszą odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje, usprawnia pracę układu nerwowego, wzmacnia kondycję narządu wzroku, oczyszcza ciało z toksyn i pomaga w leczeniu ran. Poza tym dba o prawidłową krzepliwość krwi, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne oraz wspomaga proces trawienia węglowodanów. Obecne w niej przeciwutleniacze spowalniają naturalny proces starzenia się organizmu i redukują nadmiar wolnych rodników wywołujących stres oksydacyjny.
Antyoksydanty, które posiada kapusta, zmniejszają również ryzyko rozwoju chorób nowotworowych, takich jak rak piersi, płuc i jelita grubego. Młoda kapusta przyspiesza także perystaltykę jelit i wymiata szkodliwe złogi pokarmowe zalegające w układzie pokarmowym.
Jest produktem niskokalorycznym, dlatego bez obawy mogą po nią sięgać osoby z nadwagą i otyłością, które chcą uporać się z nadprogramowymi kilogramami. Warto wspomnieć, że regularne sięganie po ten wiosenny rarytas pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, chroniąc tym samym przed miażdżycą, chorobami serca i udarem mózgu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.