Zwiastun wiosny o wielu właściwościach zdrowotnych
Pierwiosnek lekarski pojawia się wczesną wiosną, a najczęściej możemy go spotkać na polanach i wzgórzach, w lasach oraz łąkach. Kwiaty mają charakterystyczną złocistożółtą barwą, a na płatkach możemy zauważyć pomarańczową plamkę.
Według zwolenników medycyny naturalnej, najlepiej sprawdzają się kwiaty. Mają nie tylko mnóstwo właściwości zdrowotnych, ale również doskonale nadają się do dekoracji deserów i wypieków. Dlaczego warto spożywać pierwiosnki?
Zobacz także: Posadź w ogródku. Odstraszy kleszcze
Kwiaty korzystnie wpływają na organizm, mają działanie moczopędne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe oraz uspokajają. Nasze babcie stosowały napary na łagodzenie wrzodów żołądka, a także objawy grypy, zapalenia płuc i przeziębienia. Kwiaty pierwiosnka były nieodłącznym elementem ich apteczki.
Zalety spożywania pierwiosnków
Pierwiosnek to niespodziewane źródło witaminy C, beta-karoten, flawonoidów, garbników, glikozydów fenolowych, kwasu primulowego oraz saponin trójterpenowych. Roślina wspomaga regulację ciśnienia krwi oraz chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Napar z pierwiosnka złagodzi pieczenie i podrażnienia skóry. Przyniesie ulgę alergikom, a do tego przyspiesza gojenie się ran, wzmacnia układ odpornościowy oraz spowalnia starzenie się skóry.
Poza tym roślina ma właściwości napotne, wykrztuśne, przeciwgorączkowe, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, więc sprawdzi się na przeziębienie i grypę. Pierwiosnek działa odtruwająco, uspokajająco oraz pobudza wydzielanie śliny i soków żołądkowych.
Napar na zdrowie i odchudzanie
Co ciekawe, ziele pierwiosnka może przyspieszać przemianę materii, a tym samym wspomagać proces odchudzania. Roślina szczególnie jest zalecana w przypadku bezsenności oraz silnego stresu, a także przy niestrawności i zapaleniu układu moczowego.
Warto przygotować napar z pierwiosnków. Łyżeczkę kwiatów i liści wystarczy zalać 400 ml wrzącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem przez 20 minut. Przecedzoną miksturę można spożywać nawet trzy razy dziennie po 150 ml.
Warto także pamiętać, że nie należy spożywać korzeni rośliny. O ile kwiaty i liście mają szereg właściwości zdrowotnych, korzenie mogą powodować zatrucie objawiające się nudnościami, wymiotami i biegunką.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.