Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Malwina Witkowska
Malwina Witkowska | 

Wirus Marburg zbiera śmiertelne żniwo. Czeka nas kolejna epidemia?

24

W wyniku wybuchu epidemii wirusa Marburg w Afryce Wschodniej zmarło już osiem osób. Do tej pory w Rwandzie odnotowano łącznie 26 przypadków zakażeń. Należy podkreślić, że wirus Marburg charakteryzuje się niezwykle wysoką śmiertelnością, która sięga nawet 88 proc.

Wirus Marburg zbiera śmiertelne żniwo. Czeka nas kolejna epidemia?
Wirus Marburg charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, która sięga nawet 88 proc. (Pixabay)

W 2023 roku śmiertelna choroba dotknęła Tanzanię, a obecnie wirus ponownie pojawia się w sąsiedniej Rwandzie. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że do tej pory odnotowano 26 przypadków zachorowań, z czego 18 osób jest w trakcie leczenia, a niestety osiem zmarło.

Aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenieniu się epidemii, władze wprowadziły w poniedziałek szereg restrykcji. Jak informuje portal zdrowie.dziennik.pl, jest nim limit uczestników pogrzebów, który wynosi maksymalnie 50 osób dla zmarłych na skutek wirusa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Morderstwo drogowe. Jak karać pijanych kierowców? Mocne słowa na ulicy

Zakazano także tradycyjnych czuwań domowych oraz pozostawiania otwartych trumien w kościołach i meczetach. Co więcej, w szpitalach, gdzie leczeni są pacjenci z objawami wirusa, wprowadzono zakaz odwiedzin, który będzie obowiązywał przez najbliższe dwa tygodnie. Te działania mają na celu ochronę zdrowia publicznego i ograniczenie możliwości rozprzestrzenienia się wirusa w społeczności.

Jakie objawy mają zakażeni wirusem Marburg?

Wirus Marburg jest przyczyną poważnej choroby znanej jako gorączka krwotoczna Marburg. Ta niezwykle niebezpieczna infekcja charakteryzuje się niezwykle wysoką śmiertelnością, która sięga nawet 88 proc. Wirus ten, podobnie jak Ebola, przenosi się na ludzi głównie poprzez kontakt z nietoperzami owocożernymi, a następnie rozprzestrzenia się pomiędzy ludźmi, gdy dochodzi do kontaktu z płynami ustrojowymi osób zakażonych.

Objawy infekcji wirusem Marburg występują nagle. Początkowe symptomy obejmują wysoką gorączkę, silne bóle głowy, ogólne osłabienie oraz bóle mięśni. W miarę rozwoju choroby mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości, takie jak silne bóle brzucha, wymioty, biegunka oraz wysypka skórna.

W najcięższych przypadkach pacjenci doświadczają krwotoków, które mogą wystąpić zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Może to obejmować krwawienie z dziąseł, nosa czy innych otworów ciała, co jest niepokojącym objawem i sygnałem poważnego stanu zdrowia.

Czy czeka nas epidemia?

Według Światowej Organizacji Zdrowia obecnie nie ma opracowanej szczepionki przeciwko gorączce krwotocznej Marburg, co stanowi poważne wyzwanie w walce z tą chorobą. Leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów oraz zapewnieniu wsparcia medycznego dla pacjentów.

Prowadzone są również intensywne badania nad nowymi lekami, które mogłyby zwiększyć skuteczność terapii i poprawić szanse na wyzdrowienie. W miarę postępu badań, istnieje nadzieja, że w przyszłości uda się opracować skuteczniejsze metody leczenia oraz profilaktyki związane z wirusem Marburg.

Pomimo swojej niebezpiecznej natury, wirus Marburg nie rozprzestrzenia się tak łatwo jak niektóre inne choroby zakaźne, takie jak grypa czy COVID-19, co może być pewnym pocieszeniem w obliczu tej epidemii.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Powtórka wyborów wójta w Korycinie. Decydujący jeden głos
Wzrost liczby przyjęć do policji w 2024 roku. To koniec problemu wakatów?
W Polsce ta ryba trafia na talerze. Inne kraje zakazują sprzedaży
Sojusz PiS z Konfederacją? Zaskakujące wyniki badań
Max Verstappen mistrzem świata Formuły 1. Dokonał tego po raz czwarty
Tak będzie wyglądać McDonald's w 2050 roku? Koreanka pokazała nagranie
Lepiej tego nie rób. Mandat i punkty karne murowane
Niecodzienne sceny w brazylijskim zoo. Wskoczył do stawu z hipopotamami
Europejski kraj ostrzega przed komarami. Przenoszą choroby tropikalne
Julia Szeremeta wraca na ring. Zawalczy o mistrzostwo
Trump wybrał kolejną współpracowniczkę. Ma zostać sekretarzem rolnictwa
Mija 130 lat od przełomowego wynalazku Kazimierza Prószyńskiego
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić