Po raz pierwszy wirus Powassan został wykryty w 1958 roku w kanadyjskiej miejscowości Powassan w Ontario. Występuje w Ameryce Północnej w okolicy Wielkich Jezior, ale i na rosyjskim Dalekim Wschodzie.
Przypadki zakażenia najczęściej odnotowuje się od późnej wiosny do połowy jesieni. Wirus Powassan krąży pomiędzy kleszczami i małymi, a także średnimi ssakami czy też jeleniami. W dalszej kolejności przenosi się na człowieka poprzez ugryzienie kleszcza.
Jak walczyć z tym wirusem? Konkretnego sposobu leczenia dotychczas nie opracowano. Centers for Disease Control and Prevention podaje jednak, że osoby z ciężką postacią choroby zazwyczaj muszą być hospitalizowane. Przekazano też, że około 10 proc. osób z ciężkim przebiegiem choroby umiera.
Wirus Powassan. Coraz więcej ofiar śmiertelnych
Portal Live Science przekazał, że w środę (20 kwietnia) Maine Center for Disease Control and Prevention podało, iż mieszkaniec hrabstwa Waldo (hrabstwo Maine w USA) zmarł z powodu zakażenia wirusem Powassan. Do zgonu doszło w szpitalu, pacjent miał objawy neurologiczne.
Pojawiają się informacje, że liczba zakażeń rzadkim wirusem wyraźnie wzrasta. Do 2015 roku odnotowywano jedynie około 10 takich przypadków, a teraz jest to około 25 zakażeń w skali roku. Taka sytuacja najprawdopodobniej spowodowana jest rozszerzeniem zasięgu występowania kleszczy jeleniowatych.