Synteza witaminy D w organizmie zależy od ekspozycji na promieniowanie UV (290-320 nm), co nie zawsze jest możliwe w różnych strefach geograficznych i o każdej porze roku. Nawet zbilansowana dieta często nie zapewnia wystarczającej ilości tej witaminy, dlatego zaleca się jej suplementację. Dla dorosłych rekomendowane są dawki od 800 do 2000 jednostek dziennie, przy czym długotrwałe przekraczanie 4000 jednostek może być niebezpieczne.
Globalny niedobór witaminy D jest powiązany z szeregiem schorzeń, takich jak choroby serca, zaburzenia immunologiczne, infekcje czy nowotwory. Wcześniejsze badania sugerowały związek między deficytem tej witaminy a podwyższonym ryzykiem nadciśnienia, jednak brakowało jednoznacznych dowodów na to, że jej suplementacja wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.
Suplementacja witaminą D. Badanie na 221 starszych osobach
Zespół naukowców z Libanu, USA i Arabii Saudyjskiej, pod kierunkiem dr Ghady El-Hajj Fuleihan z American University of Beirut Medical Center, przeprowadził badania na 221 starszych osobach z otyłością. Uczestnicy przez rok przyjmowali suplementy witaminy D w dawkach 600 IU/dzień lub 3750 IU/dzień. Wyniki pokazały, że suplementacja przyczyniła się do obniżenia ich ciśnienia krwi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nasze badanie wykazało, że suplementacja witaminy D może obniżyć ciśnienie krwi u określonych podgrup, takich jak osoby starsze, osoby otyłe i prawdopodobnie osoby z niskim poziomem witaminy D3 — powiedział dr Ghada El-Hajj Fuleihan z American University of Beirut Medical Center w Bejrucie.
Jak podkreślił: "Wysokie dawki witaminy D w porównaniu z zalecaną dawką dzienną IOM nie przyniosły dodatkowych korzyści zdrowotnych".
Największe korzyści z suplementacji odniosły osoby otyłe oraz te z niskim poziomem witaminy D. Badanie potwierdziło, że przekraczanie zalecanych dawek nie zwiększa efektów terapeutycznych, co podkreśla znaczenie stosowania odpowiednich ilości witaminy D, zwłaszcza w grupach ryzyka.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, wyniki tego badania mogą mieć istotne znaczenie dla profilaktyki i leczenia nadciśnienia, szczególnie wśród osób starszych i otyłych.
Oczywiście witaminę D można pozyskiwać także z naturalnych źródeł. Znajdziemy ją m.in. w serze, rybach morskich, jajach, olejach roślinnych, mleku i produktach mlecznych.
Jednak źródła D można szukać nie tylko w pożywieniu - jest ona wytwarzana w skórze pod wpływem słońca. Niestety z tej możliwości możemy korzystać jedynie latem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.