Z badań statystycznych wynika, że w 2020 roku w Stanach Zjednoczonych aż 45 tys. osób popełniło samobójstwo. Również w Polsce ten odsetek wzrasta - w 1999 r. 4 695 odób odebrało sobie życie, a w 2021 r. - aż 5201. Lekarze ostrzegają: trzeba mówić o tym głośno, bardzo często winna jest depresja. Zdaniem ekspertów, żeby zapobiec takim skrajnym zachowaniom, osoby znajdujące w grupie podwyższonego ryzyka, powinny być poddane odpowiedniej terapii farmakologicznej i psychoterapii. Ważna jest także ich dieta.
Jak wynika z najnowszych badań, dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy B9 również może obniżyć ryzyko pojawienia się myśli samobójczych. Witamina B9, czyli kwas foliowy, odgrywa bardzo istotną rolę podczas procesu syntezy kwasu nukleinowego, z którego wytwarzane jest nasze DNA. Kwas foliowy razem z witaminą B12 produkuje czerwone krwinki i wpływa na stężenie homocysteiny. Nadmiar tego aminokwasu w organizmie może działać negatywnie na fizjologię komórek, ponosić ryzyko tworzenia się zakrzepów, wystąpienia zawału i wylewu krwi do mózgu.
Poza tym deficyt witaminy B9 często stwierdza się u pacjentów z depresją. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w periodyku naukowym "JAMA Psychiatry", regularne przyjmowanie witaminy B9 aż o 44 proc. zmniejsza ryzyko prób samobójczych i celowego okaleczenia. W eksperymencie naukowym, który trwał 24 miesięcy, wzięło udział 866 586 osób. W trakcie trwania analizy eksperci wzięli pod uwagę takie czynniki, jak zażywanie kwasu foliowego, płeć, wiek, stan psychiczny oraz przyjmowanie różnego preparatów medycznych w tym leków mających wpływ na układ nerwowy.
Zdaniem głównego autora badań, dr Roberta Gibbonsa z Uniwersytetu w Chicago, kwas foliowy może "potencjalnie uchronić tysiące ludzi przed odebraniem sobie życia". Aby potwierdzić wyniki tej analizy, naukowcy przeprowadzają obecnie randomizowane kontrolne badanie obejmujące większą liczbę uczestników. Jego wyniki mają ostatecznie potwierdzić, czy witamina B9 rzeczywiście może być uznana za preparat, który jest w stanie uratować ludzkie życie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najwięcej kwasu foliowego znajdziemy w żółtkach jaj, ciecierzycy, szpinaku, fasola, soi, brukselce, słoneczniku. Warto włączyć je do codziennej diety, by wspomóc pracę mózgu i poprawić samopoczucie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.