Czosnek - lekarstwo nie tylko na przeziębienie
W ząbkach czosnku znajdziemy witaminę A, C, witaminy z grupy B, magnez, potas, wapń, oraz aminokwasy i flawonoidy. Poza tym roślina ma w sobie olejki eteryczne zawierające siarczki i allicynę, która odpowiada za intensywny zapach czosnku.
Zobacz także: Truskawkowa mikstura. Spróbujesz?
Allicyna wykazuje właściwości uspokajające, dlatego pomaga osobom skarżącym się na zaburzenia snu. Ta cenna substancja wytwarza się poprzez pokrojenie lub zgniecenie czosnku. Wąchanie drobno posiekanego czosnku przed snem z pewnością pomoże nam się zrelaksować i spokojnie zasnąć.
Charakterystyczny zapach czosnku jest nie tylko dobry na sen, ale jest także naturalnym lekiem na katar i zatkany nos. Żeby oczyścić drogi oddechowe, udrożnić zatkany nos i rozrzedzić wydzielinę, wystarczy kilka rozgniecionych ząbków położyć na nocnej szafce. Dzięki temu uwolnimy cenne właściwości olejków eterycznych.
Dobrym rozwiązaniem jest też wyciśnięcie go przez praskę zawinięcie w gazę i umieszczenie pod poduszką.
Z czosnku można również przyrządzić miksturę, która wzmocni naszą odporność i sprawi, że szybciej zaśniemy. Przeciśnięty przez praskę czosnek wrzucamy do gorącego mleka, czekamy aż trochę przestygnie i pijemy jakieś pół godziny przed snem. Napój na sen można wzbogacić łyżką miodu. Połączenie tych trzech składników ma silnie działanie antybakteryjne i uspokajające.
Zobacz także: Szkodliwe gatunki ryb. Nie jedz ich
Mimo że czosnek jest bardzo zdrowy, to nie zaleca się jedzenia więcej niż dwóch ząbków dziennie. Zbyt duża ilość czosnku może powodować bóle brzucha, zgagę i wzdęcia. Osoby cierpiące na ostry nieżyt żołądka i jelit, chorobę zakrzepową lub zbyt niskie ciśnienie, powinny unikać jedzenia potraw z dodatkiem czosnku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.