Nie wyobrażasz sobie poranka bez aromatu kawy rozchodzącego się po kuchni, a w pracy nie siadasz do biurka bez parującej filiżanki? Spokojnie, możesz pozbyć się wyrzutów sumienia i delektować ulubionym napojem. Naukowcy z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (The International Agency for Research on Cancer/ IARC) przebadali ponad 500 tysięcy osób w dziesięciu europejskich krajach i udowodnili pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie.
Czytaj także: https://www.o2.pl/zdrowie/nigdy-nie-rob-tego-po-wypiciu-kawy-powazny-blad-6815165637020512a
Naukowcy po pierwszych analizach swoich badań byli zszokowani. Okazało się, że badane przez nich osoby, im więcej kawy piły, tym ryzyko zgonu z powodu chorób układu pokarmowego, układu krążenia lub nowotworów malało. Ryzyko śmierci względem osób w ogóle niepijących kawy spadało o 18 procent. Aby upewnić się w skuteczności swoich odkryć, badacze obserwowali stan zdrowia respondentów przez ponad szesnaście lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak ze względu na mało precyzyjny rodzaj badania (osoby biorące w nim udział, raportowały, jak często piją kawę w ciągu dnia), uczeni pozostali ostrożni w swoich sądach. Ostatecznie ograniczyli się do konkluzji, że picie kawy, od dwóch do czterech filiżanek dziennie nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu i jest w pełni bezpieczne. Nie zalecają jej natomiast jako leku na wspomniane schorzenia.
Czytaj także: https://www.o2.pl/zdrowie/wcale-nie-poranek-oto-najlepsza-godzina-na-kofeine-6812999987108608a
U badanych Europejczyków pijących regularnie ten napój wykryto niższy poziom stanu zapalnego niż u tych, którzy kawy nie pijają. Ponadto kawosze mieli lepsze profile lipidowe (stężenie cholesterolu, jego frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów) i ich organizmy lepiej radziły sobie z kontrolą poziomu glukozy we krwi. Wcześniejsze badania wykazały, że kawa działa neuroprotekcyjnie i przeciwzapalnie, dzięki czemu obniża ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona - pisze Aleksandra Stanisławska z bloga Crazynauka.pl
Kawa a zdrowie. Naukowe fakty
Kawa, jako jeden z najpopularniejszych napojów, wciąż trafia na warsztat naukowców z całego świata. Oprócz wspomnianego badania, jej właściwości brane są pod lupę od lat. Co wiemy na tej podstawie?
Włoscy naukowcy udowadniają, że picie kawy poprawia pamięć i obniża ryzyko zachorowań na Alzheimera. Takie wyniki opublikowali w Journal of Alzheimer’s Disease. Inne badania wykazały, że spora ilość kawy pitej w ciągu dnia zmniejsza ryzyko cukrzycy nawet do 50 procent.
Najbardziej zaskakuje amerykański eksperyment, w którym badane osoby piły kawę lub inne napoje, po których spożyciu przedstawiano je nowo poznanym osobom. Amatorzy kawy, w tych relacjach okazywali się o wiele bardziej przyjacielscy i pozytywnie nastawieni do nowych znajomych.
Czytaj także: https://www.o2.pl/kobieta/nigdy-nie-rob-tego-w-kawiarni-obsluga-moze-sie-zemscic-6807292005657536a
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.