Nasiona chia są cenione na całym świecie, ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. To bogactwo kwasów omega-3, wapnia, białka, antyoksydantów, błonnika, magnezu i fosforu. Nasiona chia wpływają pozytywnie na pracę mózgu, chronią przed rozwojem demencji, zwyrodnienia plamki żółtej i wspomagają układ nerwowy.
Dzięki zawartości kwasów omega-3, wspierają układ sercowo-naczyniowy, chroniąc przed rozwojem nadciśnienia, miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. Wpływają pozytywnie na trawienie, zmniejszają ryzyko rozwoju raka jelita grubego, a także wspomagają odchudzanie.
Znajdziemy w nich również kwas ALA, czyli kwas alfa-linolenowy, najcenniejszy wśród kwasów omega-3. To związek, który według badań opublikowanych na łamach ''Journal of Molecular Biochemistry'', niszczy komórki nowotworowe raka piersi oraz szyjki macicy, nie uśmiercając przy tym zdrowych komórek.
Zobacz także: Nie żałuj sobie. Może wydłużyć życie nawet o 13 lat
To nie pierwsze badania, które wskazują na takie działania kwasów ALA. Wyniki przedstawione w ''European Journal of Cancer'' potwierdziły, że wyższe stężenie kwasów ALA we krwi odpowiada za mniejsze ryzyko rozwoju raka sutka. Hiszpańscy naukowcy wskazują jednak, że kwasy ALA nie są do końca korzystne dla mężczyzn. Na łamach ''American Journal of Clinical Nutrition'' potwierdzono, że kwasy te zwiększają ryzyko raka prostaty. Badacze uspokajają jednak, że w bardzo niskim stopniu.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.