Badania pamięci
Zespół naukowców ocenił możliwości kognitywne 72 zdrowych ochotników w wieku od 60 do 80 lat, których podzielono na dwie grupy. Jedna grupa przyjmowała 100 miligramów ekstraktu z wasabi przed snem, podczas gdy reszta otrzymywała placebo. Eksperyment trwał przez 12 tygodni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy badali szereg zdolności poznawczych uczestników, w tym funkcje wykonawcze, pamięć, szybkość przetwarzania i uwagę przed i po badaniu. Pod koniec badania, grupa, która przyjmowała wasabi, wykazała lepszą pamięć krótko- i długoterminową, gdy testowano ich umiejętności językowe, koncentrację i zdolność do wykonywania prostych zadań.
"Zbadaliśmy korzyści płynące z przyjmowania 6-MSITC, związku bioaktywnego wasabi, dla zdrowia poznawczego u osób starszych. Badania wykazały, że przyjmowanie 0,8 mg 6-MSITC przez 12 tygodni znacząco poprawia funkcjonowanie pamięci, w tym pamięci epizodycznej i roboczej. Nie stwierdziliśmy jednak żadnej znaczącej poprawy w zakresie innych funkcji poznawczych. Badanie to jest pierwszym, które wykazało, że 6-MSITC ma korzystny wpływ na funkcjonowanie pamięci u zdrowych osób starszych" - napisali naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie ''Nutrients''.
Czym jest 6-MSITC?
Związek przeciwutleniający i przeciwzapalny, 6-MSITC, w innych produktach roślinnych występuje wyłącznie w śladowych ilościach. To jednak główny bioaktywny związek w wasabi. Zmniejsza on stan zapalny i poziom utleniaczy w hipokampie, czyli w obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć.
Naukowcy uważają, że przyjmowanie 6-MSITC byłoby skuteczne w poprawie codziennego funkcjonowania pamięci w starzejącej się populacji. Zespół musi jednak przetestować wpływ wasabi na inne grupy wiekowe i sprawdzić, czy przyprawa może pomóc w spowolnieniu tego rodzaju pogorszenia pamięci, który związany jest z demencją.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.