Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wrocław: Sto osób przy operacji. "To przełom"

23

"To była pierwsza tego typu operacja. Prawdziwy przełom w medycynie" - podkreślają lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Pacjentka, u której w maju podczas jednego zabiegu przeszczepiono serce i nerkę, kilka dni temu opuściła szpital. Czuje się dobrze i... planuje podróżować!

Wrocław: Sto osób przy operacji. "To przełom"
Pionierska operacja we Wrocławiu (USK Wrocław, USK Wrocław)

Pierwszy przeszczep pani Małgorzata z Dolnego Śląska przeszła ponad dwadzieścia lat temu. Od tamtej pory jest pod stałą opieką lekarzy. Gdy tylko rozpoznano u niej pierwsze symptomy odrzucenia przeszczepu, a stan pacjentki zaczął się pogarszać, została zakwalifikowana do retransplantacji serca.

W międzyczasie do dolegliwości, na które cierpiała, dołączyła niewydolność nerek, kobieta musiała być dializowana. Oznaczało to konieczność kolejnego zabiegu - transplantacji nerki. Po wielu naradach specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego uznali, że dla pacjentki najkorzystniejsze będzie, by oba zabiegi przeprowadzić jednocześnie, przeszczepiając narządy od jednego dawcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Przełomowa operacja z zastosowaniem robota da Vinci
Coraz więcej chorych z niewydolnością serca ma również problem z nerkami. Stąd zwiększająca się na całym świecie liczba przeszczepów jednoczasowych. W USA takich przeszczepów wykonuje się ok. 150 rocznie - podkreśla dr Roman Przybylski, kierownik Pododdziału Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia.

W Polsce tego typu operację wiosną 2022 roku wykonano po raz pierwszy. Trwała siedem godzin i uczestniczyło w niej blisko sto osób. Cytowana przez Onet profesor Krajewska zaznacza:

Jednoczasowa operacja jest bardzo skomplikowana i obarczona ryzykiem, jednak dla naszej pacjentki był to najlepszy sposób postępowania. Całe to transplantologiczne przedsięwzięcie nie byłoby oczywiście możliwe bez dawcy narządów. W naszym kraju coraz więcej osób czeka na przeszczep, a liczba dawców nie wzrasta. Wręcz przeciwnie: maleje. I choć problem jest ogólnoświatowy, to w Polsce odczuwamy go w sposób szczególny.

Teraz pacjentka czuje się już dobrze. Kilka dni temu opuściła szpital. Zdradza, że wraz z mężem planują wspólne wakacje.

Pan Krzysztof - mąż pani Małgorzaty - nie krył wzruszenia. Na antenie Polsatu dziękował rodzinom dawców, dzięki którym jego żona tak szybko wraca do zdrowia. - Chciałbym podziękować za to, że zdecydowali się na taki bezinteresowny dar - mówił.

Autor: BBI
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić