Drzewo jujuby, zwane też głożyną pospolitą pochodzi z jeszcze 7000 r. p.n.e. i jest jednym z najstarszych uprawianych drzew owocowych na świecie. Pospolicie mówi się o nim chiński daktyl.
W kuchni jego owoce są cenione za słodki smak chrupkość. Medycyna chińska wykorzystuje ten owoc jako środek łagodzący stres a także lek przeciwgrzybiczny oraz przeciwzapalny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednak najważniejsze są najnowsze badania, jakie przeprowadzili naukowcy na Uniwersytecie w Osace, donoszą o tym, że chiński daktyl ma wręcz predyspozycje do zwalczania objawów Alzheimera.
Jujuba to bomba witaminowa
Jujuba, podobnie jak znana nam podstawowa odmiana daktyli, jest bogata w cukry, witaminy grupy B i C oraz minerały. Ma też w sobie potas, żelazo i cynk a w jej miąższu występują polisacharydy, polifenole czy terpeny.
Owoce jujuby zwierzają w sobie antyoksydanty, dlatego też wykazują potencjał przeciwzapalny. Z ich pomocą można nie tylko redukować stres oraz stan zapalny w komórkach wątroby, ale też, pomóc się wyciszyć. Okazuje się też, że ekstrakt z jujuby poprawia też pamięć a także chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniami.
Badania doprowadziły naukowców wydziału neuronauki z Uniwersytetu Medycznego w Osace do wniosku że ziarna jujuby mogą zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym i odwracać związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych.
Jujuba posiada także właściwości przeciwnowotworowe. Spożywanie owoców i przetworów z jujuby wspomaga trawienie, zapobiega zaparciom i działa ochronnie na śluzówkę jelit oraz żołądka. Spożywając tę roślinę regularnie obniżamy także poziom cukru i cholesterolu we krwi.