Grzybiarze ochoczo wyruszają do lasów. Wszystko po to, by zapełnić kosze jak dorodnymi okazami. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w lesie może być niebezpiecznie.
(...) wyprawa do lasu niesie ze sobą realne zagrożenie w postaci kleszczy, które roznoszą niebezpieczne choroby takie jak boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Na KZM nie ma leku, dlatego poza podstawową ochroną przed pokłuciem, warto rozważyć szczepienie, które jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed tą chorobą - zaznaczono na facebookowej stronie "Nie igraj z kleszczem".
Niektórzy myślą, że jesienią kleszcze znikają z lasów. To błędne myślenie. Okazuje się, że są one aktywne do temperatury 7 stopni Celsjusza.
Zatem wybierając się do lasu, parku czy spędzając czas w przydomowym ogródku, trzeba pamiętać o odpowiedniej ochronie. Warto nakładać jasną odzież z długimi rękawami, stosować repelenty, a po powrocie do domu obejrzeć swoje ciało w poszukiwaniu kleszczy - zaznaczają osoby prowadzące stronę "Nie igraj z kleszczem".
Jak chronić się przed kleszczami?
Na KZM nie ma leku, w związku z czym warto pomyśleć o przyjęciu szczepionki przeciwko tej chorobie. Jest to jedno z najskuteczniejszych dostępnych szczepień antywirusowych.
U osób, które stosują się do schematu dawkowania, skuteczność rzeczywista szczepienia wynosi 99 proc. Szczepienie przeciw kleszczowemu mózgu jest zalecane w Polsce, jednak nie jest refundowane, z wyjątkiem nielicznych programów szczepień realizowanych lokalnie - czytamy na kleszcze.info.pl.
Podstawową formą ochrony przed kleszczami jest odpowiedni ubiór (długie rękawy, jasne kolory). Należy też unikać przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach, a poza tym rekomendowane jest stosowanie środków odstraszających insekty. Po pobycie na łonie natury należy skrupulatnie obejrzeć całe ciało.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.