Każdego dnia wystawiamy ją na działanie szkodliwych czynników. Alkohol, papierosy, wysokoprzetworzona żywność, tłuste potrawy, zanieczyszczone powietrze, leki, wirusy – to wszystko sprawia, że nasza wątroba jest obciążona i zaczyna chorować.
Jedną z najgroźniejszych chorób wątroby jest marskość. I chociaż może być uwarunkowana genetycznie, to może do niej doprowadzić wirusowe zapalenie wątroby typu C, a także wymienione wyżej czynniki, takie jak picie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych preparatów medycznych, dieta bogata w sól, cukier i smażone dania. Marskość wątroby jest też częściej diagnozowana u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością prawej komory serca.
Niestety, choroby wątroby są trudne do zdiagnozowania, gdyż organ ten nie powoduje dolegliwości bólowych. Mogą jednak pojawić się inne objawy, których w żadnym razie nie wolno bagatelizować.
Jednym z nich są bolesne skurcze mięśni, a dokładniej podudzi. Mogą też obejmować palce u stóp. Symptomy te pojawiają się przede wszystkim nocą i wybudzają ze snu. Symptomem, który powinien nas zaniepokoić są skurcze pojawiające się w dolnej okolicy brzucha, towarzyszą im obrzęk brzucha, który sprawia, że staje się tkliwy. Pojawia się też uczucie pełności niezwiązane ze spożyciem obfitego posiłku. Do pozostałych objawów marskości wątroby należą też biegunki, wzdęcia, nudności oraz wymioty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeżeli zauważysz u siebie te objawy, warto jak najszybciej skonsultować je z lekarzem. Przede wszystkim należy każdego dnia wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby. W tym celu warto zrezygnować z używek, zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia, a także dietę bogatą w naturalne produkty pełne cennych przeciwzapalnych antyoksydantów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.