Pieprzyk czy czerniak? Jak odróżnić te znamiona?
Według dostępnych danych, co roku w Polsce diagnozuje się ok. 50 tys. nowych przypadków raka skóry. Aż 3 tys. z nich to czerniaki. Aby mieć pewność, że pieprzyk, który nas zaniepokoił, nie jest objawem czerniaka, należy udać się do dermatologa.
Zobacz także: 5 najczęściej ignorowanych objawów raka
Tylko lekarz przy pomocy specjalistycznego sprzętu, jakim jest dermatoskop, jest w stanie postawić prawidłową diagnozę. Zanim jednak udasz się do eksperta, warto przyjrzeć się uważniej znamionom, żeby zbyt pochopnie nie wpadać w panikę.
Zobacz także: Nowotwór, który objawia się swędzeniem skóry
Zwróć uwagę na kształt pieprzyków. Gdy któryś z nich zaczyna nas mocno swędzieć bez konkretnej przyczyny lub wylewa się na jedną stronę, warto skonsultować go ze specjalistą. Niegroźne pieprzyki są owalne i równe. Te mogące wskazywać na czerniaka będą poszarpane, nierówne, z licznymi guzkami wewnątrz, wypukłe. Co więcej, wraz z upływem czasu, takie zmiany stają się coraz większe. Każda zmiana, która ma więcej niż 6 mm, powinna być zbadana przez lekarza dermatologa lub onkologa. Może zdarzyć się tak, że pieprzyk przez lata się nie zmieniał, ale nagle zrobił się większy – to również sygnał ostrzegawczy.
Wbrew krążącym opiniom, czerniak nie musi mieć czarnego zabarwienia. Jego kolor może się zmieniać. Zwróć uwagę, czy pieprzyk nie jest wielobarwny. Jeśli tak – natychmiast idź do specjalisty. Sprawdź też, czy nie wyrastają z niego grube włoski, czy pieprzyk nie krwawi lub czy nie sączy się z niego płyn. To również objawy, których w żadnym wypadku nie wolno ci lekceważyć.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl