Jabłka i aronia
Jabłka zawierają pektyny, czyli rodzaj błonnika, który oczyszcza nasze jelita z substancji zawierających cholesterol. Te owoce są również bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, które wspomagają układ trawienny.
Natomiast aronia dostarcza antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zapobiegają rozwojowi miażdżycy. Wystarczy pić codziennie przynajmniej jedną szklankę soku z aronii przez 6 tygodni, żeby wyregulować stężenie cholesterolu we krwi.
Olej rzepakowy
Olej rzepakowy jest tłoczony na zimno i zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomogą obniżyć zły cholesterol LDL. Jeżeli będziemy go częściej dodawać go do sałatek, zamiast używać go do smażenia, to na pewno wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.
Kasze
Kasze (zwłaszcza jęczmienne) zawierają sporo błonnika, który pomoże nam w obniżeniu cholesterolu. Kasz gryczana posiada przeciwutleniacze, które działają pozytywnie na nasz układ krwionośny. Kasza jaglana jest bogatym źródłem lecytyny, która dba o odpowiedni przepływ krwi, dzięki czemu zapobiega skrzepom w naczyniach krwionośnych i tym samym chroni przed udarem.
Płatki owsiane
Kolejnym produktem zawierającym znaczne ilości błonnika, jest owsianka. Żeby wzbogacić smak płatków owsianych i zwiększyć ich właściwości zdrowotne, możemy dodać do nich owoce, np. jabłka.
Winogrona
Winogrona zawierają flawonoidy – związki chemiczne, które bezpośrednio wpływają na zły cholesterol LDL. Poza tym flawonoidy zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi oraz działają przeciwzapalnie, oczyszczająco i przeciwnowotworowo, dlatego powinny występować w naszej diecie jak najczęściej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.