Kora pochodząca z drzewa cynamonowego, rosnącego w Azji i Afryce, już jakiś czas temu na dobre zadomowiła się w naszej kuchni. Cynamon warto dodawać do kawy i herbaty zamiast cukru, którego nadmiar w diecie wpływa niekorzystnie na naszą kondycję zdrowotną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poza tym za pomocą tej przyprawy możemy wzbogacić smak domowych wypieków, naleśników, deserów, koktajli mlecznych, ryby, duszonego kurczaka lub kaczki czy azjatyckich dań warzywnych. Lekarze i eksperci żywieniowi z całego świata uważają, że cynamon to jeden z najzdrowszych produktów spożywczych.
Jak wykazały wyniki najnowszej analizy, które zostały opublikowane na łamach "Pharmacognosy Research", wykazuje on właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Regularne sięganie po ten dodatek do żywności pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL i trójglicerydów w krwiobiegu, chroniąc tym samym przed pojawieniem się zmian miażdżycowych i wystąpieniem zawału serca oraz udaru mózgu.
Zawarte w nim substancje zapobiegają wahaniom cukru w naszym organizmie, dlatego powinny go włączyć do swojego menu pacjenci z insulinoopornością i cukrzycą typu 2. Dzięki obecności polifenoli, które są silnymi antyoksydantami, redukuje nadmiar wolnych rodników wywołujących stres oksydacyjny, spowalnia naturalny proces starzenia się organizmu i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.
Ponadto cynamon reguluje ciśnienie tętnicze i doskonale sprawdza się jako element diety odchudzającej, gdyż pomaga pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Warto wspomnieć, że jedna łyżeczka cynamonu dostarcza nam tylko 10 kcal.
Niestety, nie każdy rodzaj tej przyprawy ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zdecydowanie najwięcej prozdrowotnych właściwości posiada oryginalny cynamon cejloński.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.