Ta podstępna choroba w większości przypadków atakuje osoby, które ukończyły 60. rok życia. Niestety z roku na rok odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowania na raka jelita grubego wśród coraz młodszych osób. Poza wiekiem do innych czynników ryzyka rozwoju komórek nowotworowych w jelitach możemy zaliczyć m.in.: regularne sięganie po nadmierne ilości alkoholu, palenie papierosów, niską aktywność fizyczną, otyłość, nadwagę i predyspozycje genetyczne.
Wyniszcza całe ciało. Objaw raka jelita grubego widać gołym okiem
Do wystąpienia tego poważnego schorzenia przyczynia się również dieta bogata w czerwone mięso, wysokoprzetworzone produkty, cukier i tłuste potrawy oraz zbyt mała podaż odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Najbardziej charakterystyczne symptomy to: pojawienie się krwi w kale, luźniejszy stolec i zbyt częste wizyty w toalecie.
Tego rodzaju dolegliwości zazwyczaj występują, gdy nowotwór jest na zaawansowanym etapie rozwoju i oznaczają, że pacjent ma niewielkie szanse na całkowity powrót do zdrowia. Utrata apetytu oraz widoczny spadek wagi niezwiązany ze zmianą diety, wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej lub zażywaniem niektórych leków, także mogą świadczyć o poważnych problemach z jelitami.
Kolejną dolegliwością, którą można uznać za objaw raka jelita grubego, są wzdęcia. Jeżeli pojawiają się sporadycznie i szybko ustępują, wówczas nie mamy powodu do niepokoju. Jednak jeśli dokuczają nam od dłuższego czasu, bardzo często pojawiają się po spożyciu posiłku, towarzyszy im ostry ból i silne uczucie dyskomfortu, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty.
W profilaktyce nowotworu jelita grubego bardzo istotne jest nie tylko zrezygnowanie z używek, wprowadzenie pozytywnych zmian w codziennym jadłospisie i dbanie o aktywność ruchową, ale także regularne wykonywanie odpowiednich badań.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.