Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wyniszcza całe ciało. Zobacz, jak reaguje mózg, gdy go nie dostarczamy

167

Często masz nieodpartą ochotę na coś słodkiego? Jak się okazuje, słodycze potrafią uzależnić zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dowiedz się, jak zareaguje twój mózg, kiedy wykluczysz cukier ze swojego jadłospisu.

Cukier znajdziemy w napojach, wędlinach a nawet chlebie
Cukier znajdziemy w napojach, wędlinach a nawet chlebie (Getty Images)

Nawet jeśli zdecydowaliśmy się ograniczyć jedzenie słodyczy, nie dodajemy cukru do kawy czy herbaty, to i tak jesteśmy skazani na jego obecność w naszym codziennym menu.

Cukier jest dodawany nie tylko do typowych słodkich przekąsek, ale też do wielu innych artykułów spożywczych, takich jak ketchup, wędliny, wyroby garmażeryjne, zupki w proszku, napoje gazowane, soki czy gotowe sosy. Ten słodki składnik nie ma żadnych wartości odżywczych. Jego głównym zadaniem jest dodanie nam energii i poprawienie smaku produktów, dlatego tak chętnie po niego sięgamy. Niestety, spożywanie go w nadmiarze jest częstą przyczyną otyłości i chorób serca.

Uzależnienie od cukru można porównać do uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Dzieje się tak za sprawą dopaminy, która uwalnia neuroprzekaźnik odpowiadający za euforię. Im większa ilość dopaminy zostaje uwolniona tym mniejszą mamy nad sobą kontrolę. Czasem po zjedzeniu słodkiego przysmaku może się pojawić uczucie przygnębienia, co paradoksalnie powoduje, że chcemy zjeść go więcej. Podobnie jest ze słuchaniem głośnej muzyki czy jedzeniem wysokokalorycznego jedzenia.

Żeby sprawdzić, jak nasz mózg zareaguje na odstawienie cukru przeprowadzono badanie na szczurach. Ten eksperyment dał jednoznaczny rezultat. Podczas spożywania cukru szczury były nadpobudliwe, co objawiało się chrupaniem, zgrzytaniem zębami i częstym poruszaniem głową. Gdy naukowcy przestali podawać gryzoniom cukier ich zachowania przypominały wczesne stadium depresji. Zwierzęta stały się osowiałe, pozbawione energii i nie wykazywały chęci do jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Badacze byli przekonani, że podobne zachowania będą występowały także w przypadku ludzi. Naukowcy twierdzą, że nadmierne jedzenie słodyczy na początku jest nawykiem, który często przeradza się w uzależnienie.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 18.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Pociąg pędził prawie 300 km/h. 40-latek jechał między wagonami
"Smok Kampinoski". Niezwykły okaz w Parku Narodowym
Wprowadzono wysokie opłaty w polskich górach. Zła wiadomość dla narciarzy
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić