Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wyniszcza jelita od środka. Objaw może pojawić się na języku

1

Choroba Leśniowskiego-Crohna to stan zapalny ścian przewodu pokarmowego. Nieleczona może powodować niedrożność jelit. Dlatego warto wiedzieć, jakie są jej objawy i jak powinna wyglądać dieta osób cierpiących na to schorzenie.

Wyniszcza jelita od środka. Objaw może pojawić się na języku
(Getty Images)

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna może być umiejscowiona w jelicie krętym, jelicie grubym, a także w okolicy odbytu. Niezależnie od tego, jakie obszary naszego organizmu zaatakuje, prawie w każdym przypadku objawy są identyczne. Możemy do nich zaliczyć ból w dolnej lub środkowej części brzucha, gorączkę, osłabienie, wzdęcia brzucha, niedokrwistość, brak apetytu, nieuzasadniony spadek masy ciała, problemy z połykaniem, owrzodzenie aftowe jamy ustnej i języka oraz biegunkę ze stolcami obfitymi w śluz, a nawet w krew.

W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna należy wprowadzić odpowiedni sposób odżywiania. Jeżeli objawy się zaostrzą, konieczne jest wykluczenie z jadłospisu potraw ciężkostrawnych, ostrych, smażonych i pieczonych w tłuszczu.

*W zaawansowanym stadium zaleca się jeść ryby i drób *przygotowane na parze lub ugotowane. W tych produktach znajdują się znaczne ilości cennego dla organizmu białka.

W diecie powinny znaleźć się również ziemniaki będące bogatym źródłem potasu. Dobrym wyborem jest jedzenie purée przyrządzonego z obranych ziemniaków, dzięki czemu przez dłuższy czas będziemy czuli się syci. Warto również sięgnąć po zwykły makaron, który jest doskonałym źródłem energii dla pacjenta.

Jedzenie bananów mających w sobie cenny potas pomoże choremu wyregulować gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie. Regularne jedzenie tych owoców pomoże na przewlekłe biegunki.

Kolejnymi produktami, które korzystnie wpłyną na organizm osoby dotkniętej chorobą Leśniowskiego-Crohna, jest ser żółty zawierający wapń oraz jogurt naturalny bez cukru i sztucznych barwników. Wskazana jest także marchew, ponieważ posiada beta-karoten, silny utleniacz łagodzący stany zapalne.

Pokarmy spożywane podczas nasilenia objawów choroby powinny mieć półpłynną postać. Nie powinny zawierać ostrych dodatków, zbyt dużo błonnika i tłuszczów nasyconych. Ponadto należy ograniczyć lub wykluczyć żywność zawierającą laktozę i cukry, produkty drożdżowe, a także alkohol i papierosy.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić