Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna może być umiejscowiona w jelicie krętym, jelicie grubym, a także w okolicy odbytu. Niezależnie od tego, jakie obszary naszego organizmu zaatakuje, prawie w każdym przypadku objawy są identyczne. Możemy do nich zaliczyć ból w dolnej lub środkowej części brzucha, gorączkę, osłabienie, wzdęcia brzucha, niedokrwistość, brak apetytu, nieuzasadniony spadek masy ciała, problemy z połykaniem, owrzodzenie aftowe jamy ustnej i języka oraz biegunkę ze stolcami obfitymi w śluz, a nawet w krew.
Zobacz także: Najgorsza herbata. Może uszkodzić jelita i mózg
W przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna należy wprowadzić odpowiedni sposób odżywiania. Jeżeli objawy się zaostrzą, konieczne jest wykluczenie z jadłospisu potraw ciężkostrawnych, ostrych, smażonych i pieczonych w tłuszczu.
*W zaawansowanym stadium zaleca się jeść ryby i drób *przygotowane na parze lub ugotowane. W tych produktach znajdują się znaczne ilości cennego dla organizmu białka.
W diecie powinny znaleźć się również ziemniaki będące bogatym źródłem potasu. Dobrym wyborem jest jedzenie purée przyrządzonego z obranych ziemniaków, dzięki czemu przez dłuższy czas będziemy czuli się syci. Warto również sięgnąć po zwykły makaron, który jest doskonałym źródłem energii dla pacjenta.
Zobacz także: W jelitach działa jak miotła. Warto pić
Jedzenie bananów mających w sobie cenny potas pomoże choremu wyregulować gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie. Regularne jedzenie tych owoców pomoże na przewlekłe biegunki.
Kolejnymi produktami, które korzystnie wpłyną na organizm osoby dotkniętej chorobą Leśniowskiego-Crohna, jest ser żółty zawierający wapń oraz jogurt naturalny bez cukru i sztucznych barwników. Wskazana jest także marchew, ponieważ posiada beta-karoten, silny utleniacz łagodzący stany zapalne.
Zobacz także: Truskawkowa mikstura. Spróbujesz?
Pokarmy spożywane podczas nasilenia objawów choroby powinny mieć półpłynną postać. Nie powinny zawierać ostrych dodatków, zbyt dużo błonnika i tłuszczów nasyconych. Ponadto należy ograniczyć lub wykluczyć żywność zawierającą laktozę i cukry, produkty drożdżowe, a także alkohol i papierosy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.